05-11-2021 00:42

ΕΣΠΑΑΑ τοπική 2 Γυναικών: Κράτησε την κορυφή η Σχολή Μωραΐτη, παραμονεύουν Ντερή, Γαλάτσι, Άνοιξη

Η Σχολή Μωραΐτη παρέμεινε στην πρώτη θέση της Τοπικής Κατηγορίας 2 Γυναικών ενώ Κολλέγιο Ντερή, Ένωση Γαλατσίου και ΑΟ Άνοιξης με τα τρίποντα που πήραν, παρέμειναν μια ανάσα από την κορυφή.

Η Σχολή Μωραΐτη αντιμετώπισε τον ΓΑΣ Χολαργού εκτός έδρας σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση. Οι γηπεδούχες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και με πολύ καλή απόδοση έφτασαν στο 25-12 παίρνοντας προβάδισμα. Αυτό αφύπνισε τις φιλοξενούμενες που βελτιώθηκαν και ανέτρεψαν τα δεδομένα. Λειτουργώντας πολύ καλά σε μπλοκ και επίθεση γύρισαν το παιχνίδι και έκαναν το 1-3 κατακτώντας ακόμα τρεις βαθμούς και έφτασαν έτσι στους 12.

Επιτυχημένο πέρασμα του Κολλεγίου Ντερή από την έδρα του ΔΑΣ Αραφήν. Οι γηπεδούχες αναζητούσαν τους πρώτους τους βαθμούς και το πρώτο κερδισμένο σετ αλλά παρά την προσπάθεια, που κορυφώθηκε στο δεύτερο σετ, δεν κατάφεραν να κερδίσουν κάτι από το Ντερή που ήταν ανώτερο σε όλο το παιχνίδι.

Το 0-3 κράτησε το Κολλέγιο Ντερή μια ανάσα από την κορυφή, στους 11 βαθμούς.Στους 11 βαθμούς έφτασε και η Ένωση Γαλατσίου. Μετά από ένα πολύ καλό πρώτο σετ και δύο δύσκολα σετ να ακολουθούν η Ένωση Γαλατσίου επικράτησε με 3-0 των Αμαζόνων Αχαρνών και παρέμεινε ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα ενώ οι Αμαζόνες Αχαρνών έμειναν χωρίς βαθμό.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΑΟ Άνοιξης απέναντι στον ΠΑΟ Κουκάκι. Η ομάδα της Άνοιξης είχε την κυριαρχία από την αρχή μέχρι το τέλος με αποκορύφωμα το τρίτο σετ το οποίο τελείωσε 25-8.

Ο ΑΟ Άνοιξης σημείωσε την τρίτη νίκη σε τέσσερα ματς και με 10 βαθμούς παραμένει κοντά στην πρώτη θέση.Διπλασίασαν τις νίκες τους Μελισσιακός και ΑΟ Διονύσου. Ο Μελισσιακός νίκησε δύσκολα τον ΑΟ Λαγονησίου με 0-3 σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που όλα τα σετ κρίθηκαν με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (23-25,24-26,23-25).

Νίκη με ανατροπή για τον ΑΟ Διονύσου στην έδρα της Νηαρ Ηστ. Παρότι η γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα με 26-24, ο ΑΟ Διονύσου άλλαξε τη ροή του αγώνα και έφτασε στο 1-3 και πήρε τους τρεις βαθμούς