26-10-2021 12:31

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική Γυναικών: Ακάθεκτες συνέχισαν Βάρη, ΟΠΕ Χαλκίδας και Νέα Μάκρη

Το ρεπό της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης στην 3η αγωνιστική έδωσε την ευκαιρία σε ΟΠΕ Χαλκίδας και ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" να διατηρηθούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας καθώς συνέχισαν την πορεία τους με καθαρές νίκες ενω 3/3 έχει και η Νέα Μάκρη (φωτο) του Γιάννη Φάκα που βρίσκεται στην τρίτη θέση με ένα πόντο.

Ο ΑΟ Βάρης είχε δύσκολο έργο όπως αποδείχθηκε απέναντι στον ΑΟ Θρακομακεδόνων. Ο Αναγυρούς πήρε τη νίκη με 3-0 παρότι χρειάστηκε στο δεύτερο σετ να φτάσει του 31 πόντους και να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και στο τρίτο σετ.

Νίκη με πολύ κόπο και για την ΟΠΕ Χαλκίδας κόντρα στον ΓΣ Γλυκών Νερών. Η καλή εμφάνιση στο πρώτο σετ για τις γηπεδούχες συνεχίστηκε με ένα ντέρμπι στο δεύτερο και το τρίτο σετ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχες έδειξαν χαρακτήρα και έστω και δύσκολα έφτασαν στο 3-0 φτάνοντας τους 9 βαθμούς χωρίς να χάσουν σετ.

Τρίτη νίκη και για την ΕΣ Νέας Μάκρης που με 3-0 επικράτησε της ΑΠΟ Δάφνη Αγ. Δημητρίου. Οι παίκτριες του Γιάννη Φάκα ήταν καλύτερες από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν άφησαν τις φιλοξενούμενες να ξαναμπούν στο παιχνίδι ακόμα και όταν προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Έτσι η ομάδα της Νέας Μάκρης έφτασε τους 8 βαθμούς και παραμένει κοντά στην κορυφή.Δυσκολεύτηκε αλλά έφυγε με τρίποντο ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου από την έδρα του Καρέα.

Οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα στα σετ και έδειξαν ικανές να πάρουν τους πρώτους βαθμούς τους για φέτος. Ωστόσο η ομάδα του Αγίου Στεφάνου αντέστρεψε τα δεδομένα και έστω και δύσκολα έφτασε στη νίκη με 1-3 παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο.Νίκες σημείωσαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και ο ΓΣ Απόλλων αλλά και η Παλλήνη.

Ο Απόλλων έκανε την καλύτερή του εμφάνιση μέχρι τώρα επικρατώντας με 0-3 της Κερατέας εκτός έδρας. Από την άλλη, ο ΑΟ Παλλήνη είχε δύσκολο έργο και χρειάστηκε πέντε σετ για να λυγίσει την αντίσταση του Πανελληνίου και να πάρει τη νίκη με 3-2.Αναλυτικά τα αποτελέσματα: