13-10-2021 00:30

ΕΣΠΑΑΑ Αγόρια Κ21: Διπλασίασαν τις νίκες ΑΕΚ και Πανερυθραϊκός

Με τον Παναθηναϊκό να κάνει το ρεπό του η ΑΕΚ και ο Πανερυθραϊκός βρήκαν την ευκαιρία και έπιασαν κορυφή στη βαθμολογία Αγοριών Κ21 της ΕΣΠΑΑΑ σε μία αγωνιστική που οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο.

Ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι με την ΑΕΚ και έδειξε ικανός να κάνει «ζημιά». Οι παίκτες της Ένωσης, όμως, αφού αρχικά ισοφάρισαν με 25-20 εν συνεχεία βελτιώθηκαν και πήραν προβάδισμα με 2-1. Το τέταρτο σετ έμελλε να είναι και καθοριστικό αφού παρά την πολύ καλή παρουσία του Φοίβου η ΑΕΚ με 27-25 έκανε το τελικό 3-1 και έφτασε στους 6 βαθμούς.

Χωρίς την ίδια περιπέτεια ο Πανερυθραϊκός έφτασε στη νίκη με 3-0 επί της Κηφισιάς. Οι γηπεδούχοι απειλήθηκαν μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο τελείωσε 25-23 υπέρ τους, αλλά σε γενικές γραμμές είχαν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και έκαναν το δύο στα δύο για φέτος.

Νίκη και για την ΑΕ Αμπελοκήπων που ξεκίνησε το πρωτάθλημα μετά το ρεπό την πρώτης αγωνιστικής. Η ΑΕ Αγίας Παρασκευής είχε πολύ καλή παρουσία και μάλιστα έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1 στο δεύτερο σετ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και έφτασαν στο 3-1 πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη για φέτος.