12-10-2021 16:47

ΕΣΠΑΑΑ τοπικό Γυναικών: Δύσκολες νίκες για Μεταμόρφωση και Νέα Μάκρη

Με πέντε καθαρές νίκες και ένα παιχνίδι να κρίνεται στο τάι μπρέικ ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.

Με νίκη 3-0 μπήκε στο πρωτάθλημα ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" απέναντι στον ΑΟ Παλλήνη.

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο ΟΠΕ Χαλκίδας στο παιχνίδι με τον ΑΟ Θρακομακεδόνων. Η ομάδα της Χαλκίδας δυσκολεύτηκε μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο πήρε με 25-23, αλλά εν συνεχεία “πάτησε γκάζι” φτάνοντας στο 25-9 στο τρίτο σετ.Εκτός έδρας νίκες για ΑΟ Αγίου Στεφάνου και Πανελλήνιο.

Αρχικά ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, χάνοντας το πρώτο σετ από τον ΓΣ Κερατέας αλλά ανέβασε ρυθμό στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενες αρχικά ισοφάρισαν παίρνοντας το δεύτερο σετ με 22-25 και στα επόμενα δύο σετ κυριάρχησαν απόλυτα φτάνοντας στο 1-3.

Ο Πανελλήνιος, από την άλλη, έκανε καλή εμφάνιση στην έδρα του ΑΟ Καρέα και πήρε τους 3 βαθμούς με το 0-3. Το πρώτο σετ ήταν ένα μικρό ντέρμπι αλλά η συνέχεια εξελίχθηκε σε “μονόλογο” για την ομάδα του Πανελληνίου.Τα πιο ανταγωνιστικά παιχνίδια, όπως αποδείχθηκε, ήταν αυτά ανάμεσα σε Δεξαμενή Μεταμόρφωσης με ΓΣ Απόλλων αλλά και ΕΣ Νέας Μάκρης με ΓΣ Γλυκών Νερών

. Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης μπορεί να νίκησε με 3-0 τον Απόλλωνα αλλά και τα τρία σετ κρίθηκαν οριακά. Με 25-23, 25-22 και 27-25, η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης τη δύσκολη αυτή νίκη και ξεκίνησε το πρωτάθλημα με ιδανικό τρόπο.

Τέλος, η ΕΣ Νέας Μάκρης τα βρήκε σκούρα κόντρα στον ΓΣ Γλυκών Νερών. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν δύο φορές καθώς ο ΕΣ νέας Μάκρης κατέκτησε το πρώτο και το τρίτο σετ. Το παιχνίδι κρίθηκε στο πέμπτο σετ όπου ο ΕΣ Νέας Μάκρης με 15-8 έφτασε στη νίκη και πήρε 2 βαθμούς. Ρεπό είχε στην αγωνιστική αυτή η ομάδα της Δάφνης Αγίου ΔημητρίουΑναλυτικά