11-10-2021 00:51

ΕΣΠΑΑΑ Κύπελλο Γυναικών: Στις λεπτομέρειες επικράτησε ο Φοίβος Μελισσίων του Αστέρα

Με 12 αγώνες συνεχίστηκε η διοργάνωση του Κυπέλλου Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Πολλά όμορφα παιχνίδια και πλούσιο θέαμα περιελάμβανε το αγωνιστικό πρόγραμμα ενώ τα φαβορί και οι ομάδες της Β’ Εθνικής είχαν τον πρώτο λόγο.

Η ομάδα που έκανε αίσθηση στον πρώτο γύρο, ο ΑΣΟΧ ''Φοίβος'', δεν κατάφερε να συνεχίσει την πορεία της παρά το πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου. Σε ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές οι ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Παρά τη μαχητικότητα που είχαν οι γηπεδούχες για στα πρώτα τέσσερα σετ έχασαν τελείως τη συγκέντρωσή τους στο πέμπτο όπου η ομάδα της Δάφνη Αγ. Δημητρίου έφτασε στο 2-3 με το εντυπωσιακό 3-15.

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο ΓΣ Απόλλων απέναντι στον ΑΣ Τυφών. Η ομάδα του Απόλλων, που αγωνίζεται μια κατηγορία κάτω από τον Τυφών, προηγήθηκε δύο φορές στα σετ αλλά ισοφαρίστηκε από τις φιλοξενούμενες οδηγώντας το παιχνίδι σε πέμπτο σετ. Καμία ομάδα δεν ήθελε να χάσει και το παιχνίδι ήταν το ίδιο ισορροπημένο και στο τάι μπρέικ. Εκεί, όμως, οι γηπεδούχες έκαναν την έκπληξη και με 15-11 έφτασαν στη νίκη και την πρόκριση κόντρα σε μια πολύ καλή αντίπαλο

.Από τα παιχνίδια με μεγάλο ενδιαφέρον ήταν και αυτό μεταξύ ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" και Αστέρα Αγίου Δημητρίου. Δύο από τις πολύ αξιόλογες ομάδες τις Β’ Εθνικής βρέθηκαν αντιμέτωπες στην έδρα του Φοίβου. Το τελικό 3-0 υπέρ του Φοίβου δεν ήρθε εύκολα καθώς ο Αστέρας δυσκόλεψε πολύ τις γηπεδούχες με τα δύο πρώτα σετ μάλιστα να κρίνονται με πολύ μικρή διαφορά.

Μια από τις αξιοσημείωτες προκρίσεις έγινε από τον Ιωνικό ΑΣ που παρότι αγωνίζεται στην Τοπική Κατηγορία 3 θα βρίσκεται και στην 3η αγωνιστική του Κυπέλλου. Ο Ιωνικός απέκλεισε δύσκολα τον ΑΟ Διονύσου με 3-2 ενώ είχε προηγηθεί τόσο με 1-0 όσο και με 2-1 στα σετ. Στη διοργάνωση παρέμεινε και ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" μετά τη νίκη επί του ΟΦ Γέρακα εκτός έδρας με 0-3.

Οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν στην 3η φάση του Κυπέλλου χωρίς ακόμα να έχουν χάσει κάποιο σετ.Στα υπόλοιπα παιχνίδια ΑΟ Θρακομακεδόνων, ΓΣ Γλυκών Νερών, ΑΟ Νέοι Βύρωνος, ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004, Πανελλήνιος ΓΣ, ΑΕ Γκράβας και ΑΣ Παπάγου ήταν οι ομάδες που συμπλήρωσαν το «παζλ» των προκρίσεων και επικράτησαν με καθαρές νίκες, 3-0 και 3-1 των αντιπάλων τους, και θα βρεθούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.