27-10-2020 22:27

ΕΣΠΑΑΑ: Αναβολή στον Καρέα, νίκες για Απόλλωνα, Θρακομακεδόνες, Δάφνη και Βάρη

Μία αναβολή περιελάμβανε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στην Τοπική Κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ,  καθώς δεν έγινε το παιχνίδι ανάμεσα σε ΑΟ Καρέα και ΑΟ Αγίου Στεφάνου, ενώ ο ΓΣ Γλυκών Νερών είχε ρεπό.

Στα υπόλοιπα, ο Απόλλων μπορεί να έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ από τον ΓΣ Κερατέας αλλά η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Οι γηπεδούχες ήταν πολύ βελτιωμένες στα σετ που ακολούθησαν, και με 3-1 πήραν τη νίκη που τις διατήρησε στην πρώτη θέση με 8 βαθμούς.

Ο ΑΟ Θρακομακεδόνων ξεπέρασε την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής χάρη στη νίκη με 3-1 επί της Δεξαμενής Μεταμόρφωσης. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο αλλά στις λεπτομέρειες η ομάδα των Θρακομακεδόνων, κατάφερε να πάρει τη νίκη χωρίς βαθμολογικές απώλειες και, έστω και με παιχνίδι περισσότερο, να βρεθεί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι η Δάφνη Αγ. Δημητρίου (φωτό) πήρε τη νίκη απέναντι στον Πανελλήνιο και τον προσπέρασε στη βαθμολογία, έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Δάφνη, με εξαίρεση το δεύτερο σετ που τελείωσε 25-10 υπέρ της, κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να κάμψει την αντίσταση του Πανελληνίου, αλλά το 3-1 στο τέλος έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στις γηπεδούχες.

Τέλος, χρειάστηκαν πέντε σετ για να κριθεί ο αγώνας της ΟΠΕ Χαλκίδας με τον ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς".Οι αθλήτριες τους "Αναγυρούς" έχοντας χάσει και τα δύο προηγούμενα παιχνίδια στο τάι μπρέικ ήταν αποφασισμένες να μην... τριτώσει το κακό. Παρότι απώλεσαν το προβάδισμα στα σετ δύο φορές, πήραν την νίκη, η οποία ήταν και η πρώτη για φέτος, στο πέμπρο σετ με 11-15. Με τους δύο κερδισμένους βαθμούς έφτασαν τους 4, έναν λιγότερο από την ΟΠΕ Χαλκίδας.