22-10-2020 03:09

Ανώτερος ο Θρίαμβος επικράτησε εύκολα του Μοσχάτου και κράτησε την κορυφή

Την τρίτη σερί του νίκη στην αντίστοιχη αγωνιστική της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, πέτυχε ο Θρίαμβος, ο οποίος επικράτησε χθες βράδυ του Μοσχάτου με 3-0 (25-18, 25-16, 25-14) και με 9 βαθμούς παρέμεινε στην κορυφή, μαζί με Ίριδα και Ένωση Ιλίου.

Το πρωτάθλημα πλέον διακόπτεται για 15 μέρες επειδή μεσολαβεί η αργία της 28ης Οκτωβρίου και η 4η αγωνιστική ξαναρχίζει στις 4/11, με την ομάδα του Χαϊδαρίου να έχει δύσκολη έξοδο στο Π. Φάληρο ενω το Μοσχάτο υποδέχεται την Γλυφάδα.

Αγωνιστικά η ομάδα της Λίας Γκόγκου ήταν ανώτερη, ειχε πολύ παραγωγική επίθεση, αποτελεσματικό μπλοκ, πιεστικό σερβίς και έκανε λιγότερα λάθη. Από την άλλη το Μοσχάτο αγωνίστηκε φιλότιμα, αντιστάθηκε στο πρώτο σετ αλλά οι μεγάλες αδυναμίες που έδειξε στην υποδοχή και στην επίθεση, τα πολλά λάθη, σε συνδυασμό με τις απουσίες των Σουβατζιδάκη, Καμίτση και Μανώλικα, δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο κόντρα στον δυνατό Θρίαμβο

.Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 11-10, ο Θρίαμβος με σερί 9-2 με αιχμή την Γεωργακοπούλου ξέφυγε με 19-12. Το Μοσχάτο μείωσε σε 20-16 αλλά και πάλι οι γηπεδούχες με πρώτους χρόνους της Βρυσοπούλου και πόντους από Βασιλακοπούλου, Γεωργακοπούλου, έφτασε εύκολα στο 25-18.

Στο δεύτερο σετ και πάλι οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 10-9 αλλα στη συνέχεια ο Θρίαμβος πάτησε «γκάζι» και με Εικοσπεντίδου, Βασιλακοπούλου, Γεωργακοπούλου, έκανε σερί 10-1, έφτασε εύκολα στο 20-12 και πήρε το σετ με 25-16

Ιδιο σενάριο είχαμε και στο τρίτο σετ όπου το αρχικό 9-8, από άσσους της Γκολφινοπούλου και επιτυχημένες επιθέσεις από Βασιλακοπούλου, Γεωργακοπούλου και νέο άσσο της Εικοσπεντίδου, το σκορ έγινε πολύ γρήγορα 20-12. Η Αντωνιάδη που είχε μπει αλλαγή με δύο πόντους στο φινάλε, ολοκλήρωσε το 25-16 και το τελικό 3-0.

Από τις νικήτριες ξεχώρισε η πεντάδα Γεωργακοπούλου, Γκολφινοπούλου, Βασιλακοπούλου, Εικοσπεντίδου, και η λίμπερο Δριβαλιάρη που κράτησε την υποδοχή όταν χρειάστηκε ενώ από το Μοσχάτο Καλαφάτη και Παναγιωτοπούλου ήταν οι πιο σταθερές και έκαναν τα λιγοτέρα λάθη

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-16, 25-14)

Διαιτητές: Καλυμνίου, Κουτσούλας

Θρίαμβος (Γκόγκου): Γκολφινοπούλου, Γεωργακοπούλου, Καρακώστα, Βασιλακοπούλου, Βρυσοπούλου, Εικοσπεντίδου, Δριβαλιάρη (λ) Αντωνιάδη, Πλασκασοβίτη, Καραπάνου, Πατέλη, Πούλα, Γιουρμετάκη

Μοσχάτο (Χαλβατζή): Παναγιωτοπούλου, Καλαφάτη, Στρατηγού, Κοντογιώργου, Τσίμηλα, Σκαραμάγκου, Λάτση (λ), Τζάνου, Μόφορη, Βλασοπούλου, Λίτο