16-10-2020 11:38

Με το μυαλό στο κύπελλο ο Ιωνικός Νίκαιας επικράτησε 3-0 του Πήγασου στο Χαϊδάρι

Νικηφόρα ηταν η πρεμιέρα για το νεοφώτιστο Ιωνικό στην τοπική κατηγορία ΕΣΠΕΔΑ. Οι παίκτριες του συλλόγου της Νίκαιας, με το μυαλό στον αυριανό μεγάλο νοκ άουτ ματς κυπέλλου με το ΑΣ Ηλιούπολης (17/10, 19.30) , ίδρωσαν για να επικρατήσουν του πολύ μαχητικού Πήγασου με 0-3, με τα δύο από τα συνολικά τρία σετ που παίχτηκαν, να κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Ο προπονητής Παναγιώτης Μαρούλης δοκίμασε πολλά και διαφορετικά σχήματα από την αρχή του ματς, με αποτέλεσμα να υπάρχει αστάθεια στην απόδοση των «μπλέ», εύκολα λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχες του Κυριάκου Καρδουλάκη, οι οποίες πάλεψαν κάθε πόντο.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 20-23, η ομάδα του Χαϊδαρίου ισοφάρισε σε 23-23, 24-24 αλλά οι φιλοξενούμενες επικράτησαν με 24-26. Στο δεύτερο ο Ιωνικός έκανε περίπατο, και στο τρίτο το 16-22 των «μπλέ», έγινε με σερί 8-2 από τον Πήγασο, 24-24, και χρειάστηκε αρκετή προσπάθεια για να πάρουν οι νικήτριες και αυτό το σετ με 24-26.

Τα σετ 0-3 (24-26, 10-25, 24-26)

Πήγασος Χαϊδαρίου ( Καρδουλάκης): Κωστοπούλου, Σαλαπάτα, Καλιακούδη, Χρόνη, Κούκου, Σκέντζου, Τσατσαμά (λ), Χασούνη, Πανέτα, Μουλίνου

Ιωνικός Νίκαιας (Μαρούλης): Πλακιά, Βούλγαρη, Στασινοπούλου, Καρούσου, Ζουμίδη, Καμπούρη, Παπαζιάν (λ), Δασκάλου (λ), Κουκούτση, Μολδοβανίδη,Μπελεγρίνη, Κοντούδη, Διονυσοπούλου.