05-03-2020 06:31

Δύσκολη νίκη της Ίριδας στο Χαϊδάρι με 3-1

Σε παιχνίδι γοήτρου η Ίριδα επικράτησε στο Χαϊδάρι δύσκολα του Θριάμβου με 1-3 (21-25, 18-25, 26-24, 23-25) για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, και παρέμεινε σταθερά στην τρίτη θέση.

Ήταν η έκτη σερί νίκη, για την ομάδα του Βασιλη Ξεροβάσιλα ενώ για το Θρίαμβο που είναι οριστικά πέμπτος, η τρίτη σερί ήττα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού είχε διπλή ανάγνωση. Αρχικά η Ίριδα κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ, άνετα ενώ στα επόμενα δύο είχαμε ντέρμπι με τον Θρίαμβο να μειώνει το σκορ και να χάνει την ισοφάριση στο τέταρτο σετ στις λεπτομέρειες.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα της Ν. Σμύρνης και με πίεση στο σερβίς, και ασταμάτητη στην επίθεση την Καράκου, πήρε προβάδισμα στο σκορ με 8-16. Οι φιλοξενούμενες χαλάρωσαν και οι παικτριες της Λίας Γκόγκου με σερί 10-5, πλησίασαν στο 18-21. 20-23 αλλα η Ίριδα από χαμένο σερβίς των γηπεδούχων, πηρε το σετ με 21-25 και έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο οι ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι τα μέσα του σετ με 16-16. Η Ίριδα με ξέσπασμα την Καράκου ξέφυγε στο +5 (16-21), ο Θρίαμβος με τη Βασιλακοπούλου μείωσε σε 18-21 αλλα και πάλι Ίριδα βρήκε τον τρόπο και, τελείωσε το σετ με 18-25 και πήρε προβάδισμα με 0-2.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο, καθώς ο Θρίαμβος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, μπήκε πολύ αποφασιστικά για να μειώσει το σκορ και τα κατέφερε. Με εξαιρετικές τις Γκολφινοπούλου και Βασιλακοπούλου, οι γηπεδούχες πήραν κεφάλι στο σκορ με 7-3, 11-7, η Ίριδα ισοφάρισε σε 17-13, 21-17.

Η ομάδα της Ν. Σμύρνης με την Καράκου πλησίασε στον πόντο 22-21, Βασιλακοπούλου με καρφί ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 24-22, η Γρίσπου με κρίσιμη επίθεση ισοφάρισε σε 24-24 αλλα στη συνέχεια, ένα λάθος της Τσακουμάκου και έναν νέο καρφί της Βασιλακοπούλου διαμόρφωσαν το 26-24 για το σύλλογο των δυτικών προαστίων που μείωσε σε 1-2.

Ντέρμπι είχαμε και στο τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Η Ίριδα και πάλι με την Καράκου ξέφυγε με 20-22, αλλά οι παίκτριες της Γκόγκου αντέδρασαν πέρασαν μπροστά με 23-22, η Κούστα ισοφάρισε σε 23-23 και με δύο καθοριστικές επιθέσεις η Γρίσπου υπέγραψε το 23-25 και το τελικό 1-3.

Απο τις νικήτριες, κορυφαία η πολυ αποτελεσματική στην επίθεση και έμπειρη ακραία Καράκου, η Μπιτσάκου που ανεβασε την απόδοση της και βοήθησε σημαντικά στην επίθεση αλλα κράτησε την υποδοχή, η κεντρική Γρίσπου που έδωσε πολλές λύσεις με  μπλοκ και πρώτους χρόνους ενω πίεσε με το σερβίς της, η πασαδόρος Φούσκα.

Απο τις γηπεδούχες, εξαιρετική η πασαδόρος Γκολφινοπούλου και η ακραία Βασιλακοπούλου που τελείωσε πολλές επιθέσεις.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 18-25, 26-24, 23-25)

Διαιτητές: Μενεσλής, Γεωργιαδης

ΘΡΊΑΜΒΟΣ (Γκόγκου) Γκολφινοπούλου, Βασιλακοπούλου, Βρυσοπούλου, Πατέλη, Παπαμιχαήλ, Βάθη, Κρύτσαλη (λ), Κιέζου, Πορφύρη (λ) Μπριλάκη, Πούλα

ΙΡΙΔΑ (Ξεροβάσιλας): Φούσκα, Μπιτσάκου, Καράκου, Γρίσπου, Κούστα, Τσακουμάκου, Μανώλη (λ), Ιωσηφίδη,Θεοδωρακοπούλου