25-02-2020 18:15

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α: Προσ-Πέρα-σε το ντέρμπι ο Εθνικός με τρίποντο

Περίπατο έκανε ο Εθνικός Πειραιώς στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στο ΑΣ Πέρα, για την 18η αγωνιστική της τοπικής 2 γυναικών Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α. Η ομάδα του Βασίλη Κατωπόδη επικράτησε 0-3 (14-25, 18-25, 10-25), και με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 44 βαθμούς και πλησίασε στον πόντο, τον πρωτοπόρο Ιωνικό Νίκαιας που έχει 45 και κέρδισε 3-0 τον Ίκαρο ενώ το Πέρα έμεινε τρίτο με 41. Επίσης να σημειωθεί οτι ο Εθνικός εχει κανει και ενα ρεπό αφου η κατηγορία έχει 13 ομάδες.

Αγωνιστικά ο Εθνικός ήταν καταιγιστικός από το σερβίς, πίεσε παρα πολύ την υποδοχή του Πέρα, κέρδισε πολλούς άσσους, έκανε λιγότερα λάθη από τον αντίπαλο του.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Πειραιά, μπήκε πολύ δυνατά ξέφυγε πολύ γρηγορα με 2-13 με την Κουτούβαλη, ανεβασε την διαφορά του σκορ στο 8-16 με την Καγιαλή, 11-20 με μπλοκ της Παρασκευής, η Μαντάκη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 13-23 και από δύο λάθη του Πέρα, το σετ ολοκληρώθηκε με 14-25.

Το ίδιο σενάριο είχαμε και στο δεύτερο σετ με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν εύκολα ένα μεγάλο προβάδισμα 9-16 με άσσο της Σταμπολίου. Οι παίκτριες των Κουρνέτα-Τσεργα, σε αυτό το σημείο αντέδρασαν, ανέβασαν την απόδοση τους και σε συνδυασμό με τα λάθη του Εθνικού, μείωσαν σε 15-19 με άσσο της Ρούντα.Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν με ψυχραιμία, και συνεχή μπλοκ να κρατήσουν την διαφορά και με άσσο της Καγιαλή ξέφυγαν με 18-23 και πήραν το σετ με 18-25 από λάθος των παικτριών του Πέρα.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικό με τον Εθνικό να επικρατεί άνετα με 10-25. Από τον Εθνικό ξεχώρισε η εξαιρετική τριπλέτα των Σταμπολίου, Κουτούβαλη,Καγιαλή ενώ έδωσαν λύσεις και οι υπόλοιπες ενώ από το Πέρα που έχει δύο θρύλους του βόλεϊ στον πάγκο, φάνηκαν η Μάλλη και η Φωτοπούλου ενώ μεγάλη απώλεια αποτέλεσε, η απουσία της τραυματισμένης αρχηγού Τζεδάκη

.Τα σετ: 14-25, 18-25, 10-25

Διαιτητές: Διαμάντης-Μαλκοπούλου

ΑΣ ΠΕΡΑ (Κουρνέτας-Τσέργας): Μαυρομάτη, Παντελιά, Μάλλη, Ρούντα, Φωτοπούλου, Τσότσου, Έλληνα (λ), Παπαβλασοπούλου, Βούκια

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κατωπόδης): Μαντάκη, Παρασκευή, Κουτούβαλη, Σταμπολίου, Καγιαλή, Μηλιανού, Σάσαλου (λ), Ζούπα (λ), Καστέλη, Διαμαντούδη, Αλαφούζου, Καράμπελα, Ασλάνη, Πρίφτη