18-02-2020 03:30

Εντυπωσιακές ανατροπές από Κορωπί, Παπάγου, μεγάλη έκπληξη από Μαγκουφάνα

Αγωνιστική των μεγάλων ανατροπών και εκπλήξεων μετατράπηκε η 18η αγωνιστική της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ..

Κορωπί και Παπάγου αποδείχτηκαν πολύ σκληρές ομάδες για να χάσουν, καθώς χθες βράδυ έφτασαν σε εκπληκτικές ανατροπές. Αρχικά το δεύτερο Κορωπί αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 και 24-21 στο τρίτο από τη Νίκη Αμαρουσίου, με επική αντεπίθεση διαρκείας και φοβερή πίστη πήρε το σετ με 24-26, οι γηπεδούχες στην εξέλιξη του αγώνα κατέρρευσαν ψυχολογικά, και ολοκλήρωσε την απόδραση τους με 2-3. Παράλληλα παρέμεινε μόνο στην δεύτερη θέση και στο +6 από τον τρίτο Παπάγου.

Οι «Στρατηγοί» για ένα ακόμη παιχνίδι είχαν την δική τους βραδιά-θρίλερ. Η ομάδα του Αντώνη Πούμπουρα αν και βρέθηκε από 1-0 με 1-2 πίσω στο σκορ από τον Φοίβο Μελισσίων, κατόρθωσε με φοβερή ψυχή να γυρίσει και αυτός το ματς σε 3-2 με γεμάτα σετ.

Οι νικητές έμειναν και αυτοί σταθεροί στην τρίτη θέση με +8 από την τέταρτη θέση.Μια τέταρτη θέση για την οποία θα «πέσουν κορμιά» μέχρι το τέλος για το ποιος θα την κατακτήσει ανάμεσα στις απρόβλεπτες ομάδες του Αστέρα Αγ. Δημητρίου, της Νίκης Αμαρουσίου και του Φοίβου Μελισσίων.

Αίσθηση προκάλεσε για μια ακόμη αγωνιστική η Μαγκουφάνα. Η ομάδα της Πεύκης «τρέλανε» την κατηγορία και πάλι, καθώς προερχόταν από ήττα-σοκ με 3-2 από τους προτελευταίους Ίωνες, χθες επικράτησε με ένα απίστευτο 3-0 του επίσης αλλοπρόσαλλου Αστέρα και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενες που έχουν πολύ μεγάλες μεταπτώσεις στην απόδοση τους, παρά την ήττα, τελικά κρατήθηκαν στην τετράδα.Στα υπόλοιπα παιχνίδια οι Νέοι Βύρωνος που βρίσκονται στην ένατη θέση επικράτησαν εύκολα της ουραγού Κερατέας και ο Τυφώνας που παλεύει για την παραμονή του, πέρασε εντυπωσιακά από το Χαλάνδρι και τον ΓΣ με 1-3. Οι δύο ομάδες κατά πάσα πιθανότητα, θα παίξουν την κατηγορία σε δύο αγωνιστικές (20η, 9/3) σε πολύ κρίσιμο ματς στο Βύρωνα.

Για το πρωτοπόρο ΠΑΚ που επικράτησε 3-0 των Ιώνων μπορείτε να διαβάσετε σε άλλο θέμα.