01-02-2020 04:21

Ο Φοίβος και ο Πανελλήνιος γκρέμισαν το πλεονέκτημα Κερατέας και Αγίας Παρασκευής

Ο Φοίβος Μελισσίων και ο Πανελλήνιος πήραν τα δύο μεγάλα ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Β΄κατηγορίας ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ και μάλιστα εκτός έδρας και φούντωσαν το ενδιαφέρον για τη συνέχεια αλλά και ενόψει των πλέι οφ καθώς ισοφάρισαν σε 1-1 τις νίκες με τους αντιπάλους τους.

Ο Φοίβος με όπλο το σερβίς και κορυφαίο τον διαγώνιο Αλέξανδρο Αριστόπουλο νίκησε με 3-1 τον Γ.Σ.Κερατέας στο γυμναστήριο Ιωάννης Μέγγουλης κι έτσι πήρε κεφάλι στον βαθμολογικό πίνακα έχοντας 1-1 με την Κερατέα.

Οι κυπελλούχοι ΕΣΠΑΑΑ έδειξαν μεγαλύτερη φρεσκάδα, είχαν καλή τακτική σε σερβίς και ανάπτυξη και πήραν τη νίκη.

Ο Γ.Σ.Κερατέας έδειξε αγχωμένος καθώς εάν έκανε το 2-0 στις νίκες θα είχε το απόλυτο πλεονέκτημα. Εκανε λάθη στην υποδοχή ενώ καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το φινάλε του 2ου σετ όπου η Κερατέα προηγήθηκε 24-23, αλλά ο Φοίβος με ένα λάθος των γηπεδούχων, ένα μπλοκ και αποτελεσματική κόντρα επίθεση του Αριστόπουλου επικράτησε 26-24 και με το 2-0 σετ αγκάλιασε τη νίκη.

Η Κερατέα πήρε σχετικά άνετα το 3ο σετ μειώνοντας 2-1 αλλά στο 4ο σετ κατέρρευσε καθώς ο Φοίβος ήταν ανώτερος σε σερβίς, μπλοκ και κόντρα και όπως δείχνει και το σκορ επικράτησε εύκολα.

Διαιτητές: Μουλά Ειρήνη, Μαρκάτης

Τα σετ: 1-3 (20-25, 24-26, 25-19, 11-25)

Γ.Σ.ΚΕΡΑΤΕΑΣ (Χρήστος Ζιτντζόβας): Κανέλλος Κουτσούμης, Παπασιδέρης Α., Παπασιδέρης Γ., Δημητριάδης, Παπαδόπουλος / Σιόλας (λ), Μπαχτσεβάνης (λ), Μπινιός, Παπανικόλας.

ΦΟΙΒΟΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Μιχάλης Αλεξανδρόπουλος): Αμαριανάκης, Αριστόπουλος, Λέπουρας, Κοντοδήμας, Κουλοχέρης, Κοντοδήμας / Χαλκούσης (λ), Κούλης (λ), Χριστόπουλος, Παπαθεοδοσίου, Κοντοδήμας.

Σπουδαία νίκη πήρε και ο Πανελλήνιος στην Αγία Παρασκευή επί της τοπικής ομάδας με 3-0 σετ και ισοφάρισε 1-1 στις νίκες.

Την επόμενη αγωνιστική ο Φοίβος έχει ρεπό, ο ΠΓΣ υποδέχεται τη Χαλκίδα ενώ Κερατέα και Αγία Παρασκευή έχουν επικίνδυνες εξόδους σε Γαλάτσι και Παπάγου.