14-01-2020 02:03

ΕΣΠΑΑΑ: «Κλείδωσε» την τετράδα η Νίκη Αμαρουσίου

Επανεκκίνηση για τo πρωτάθλημα της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ για το 2020, μετά τις διακοπές των εορτών και την διεξαγωγή του Final-4 του κυπέλλου στα Γλυκά Νερά.

Από τα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής που είναι η δεύτερη του β’ γύρου (η πρώτη είχε γίνει στις 21/12), ξεχώρισαν οι επιτυχίες της Νίκης Αμαρουσίου, των Ιώνων και του Τυφώνα ενω και οι δυο πρωτοπόροι προχώρησαν με τρίποντα.

Στο Μαρούσι η γηπεδούχος Νίκη (φωτό), σαφώς ανώτερη των Νέων Βύρωνα, επικράτησε 3-0 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παρουσία της στην τετράδα ενώ ξέφυγε με πέντε βαθμούς από τον χθεσινό της αντίπαλο που υποχώρησε στην έκτη θέση.

Σταθερός και ο Παπάγου, ο οποίος αν και έχασε το πρώτο σετ, επικράτησε με ανατροπή στην Πεύκη της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 1-3 και διατηρήθηκε μόνος τρίτος. Παράλληλα ήταν η τρίτη σερί νίκη για τους «Στρατηγούς» που αρχίζουν να βρίσκουν ρυθμό μετά τις απουσίες των πολλών τραυματιών στον πρώτο γύρο.

Στην κορυφή δεν είχαμε καμία αλλαγή. Το κυπελλούχο ΠΑΚ Χαλανδρίου επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 άνετα της ουραγού Κερατέας, έφτασε τις 13 νίκες και διατήρησε το +6 από το δεύτερο Κορωπί που κέρδισε σχετικά άνετα τον Φοίβο Μελισσίων επίσης με 3-0, ο οποίος αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο σετ.

Άλμα παραμονής για τους Ίωνες, οι οποίοι με πολύ πάθος και αποφασιστικότητα επιβλήθηκαν του ΓΣ Χαλανδρίου με 3-1 αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1.Ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα του Μάκη Ξαγοράρη που την ανέβασε στους 9 βαθμούς και της έδωσε βάσιμες ελπίδες για παραμονή.

«Βαρομετρικό χαμηλό» είχαμε στον Αγ. Δημήτριο, καθώς αν και η γηπεδούχος ομάδα είχε προβάδισμα με 2-1 κόντρα στον Τυφώνα, οι φιλοξενούμενες ανέβασαν τα… μποφόρ της απόδοσης τους, φτάνοντας σε μεγάλη ανατροπή με 2-3. Ο Τυφώνας με αυτό το δίποντο, βελτίωσε σημαντικά την θέση του καθώς σκαρφάλωσε στους 16 βαθμούς και την 9η θέση και ισοβαθμεί με την Μαγκουφάνα. Η ασταθέστατη ομάδα του Αγ. Δημητρίου με τον βαθμό βρέθηκε στην πέμπτη θέση αφου είναι καλύτερος στην ισοβαθμία με τους Νέους Βύρωνα.