20-12-2019 04:16

ΕΣΠΕΠ: Η ΕΑΠ έσπασε το αήττητο του Απόλλωνα Πάτρας

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΕΑΠ νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Β΄ Εθνικής ΕΣΠΕΠ και του έσπασε το αήττητο.

Το αποτέλεσμα αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα που κέρδισε 3-0 τον Ολυμπιονίκη να πλησιάσει σον πόντο και την νικήτρια ΕΑΠ να πλησιάσει στους δύο βαθμούς.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του λίμπερο του Απόλλωνα Έμμα Οικονομοπούλου, η οποία στο πρώτο σετ είχε μια άσχημη πτώση και χτύπησε στο γόνατο με αποτέλεσμα να μεταφερθεί στο νοσοκομείο για ιατρικές εξετάσεις

.Στο αγωνιστικό μέρος, η ΕΑΠ παρά τις απουσίες, μπήκε δυνατά, ήταν καλύτερη στην άμυνα και στην επίθεση, και νίκησε με 3-1 (25-9, 30-28, 24-26, 25-20) σετ τον Απόλλωνα Πατρών που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το τραυματισμό της Οικονομοπούλου.

ΕΑΠ (Καγιαλή): Υφαντή, Δουραμάνη, Παπαγιάννη, Χαιρετάκη, Γαλάνη, Πελεκούδα, Ζήκου (λ) Δέμη, Μουζακιάρη, Παπαλάμπρου

ΑΠΟΛΛΩΝ (Καράβολας): Γιαννοπούλου, Παυλοπούλου, Γ. Αγγελοπούλου, Σπυροπούλου, Μπρούμα, Οικονομοπούλου (λ) Αθ. Αγγελοπούλου, Κάνιστρα, Σουβαλιώτη, Ελ. Κούρκουλου, Κουραχάνη (λ), Ελ. Καρνάτσου, Κολοβούρη Θεοδοσοπούλου).