12-12-2019 04:22

Κράτησε κορυφή και αήττητο ο Μίλωνας μετά απο δύσκολη νίκη με τον Αστέρα

Ο Μίλωνας είναι η μοναδική αήττητη ομάδα της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, επικράτησε του Αστέρα Νίκαιας με 3-0 σετ (25-20, 25-23, 25-11).

Η ομάδα της Ν.Σμύρνης με το νέο τρίποντο, έφτασε τους 30 βαθμούς, τα 30-1 σετ και αποσπάστηκε στο +6 από το σύλλογο της Νίκαιας που παρέμεινε δεύτερος με 24, υπέστη την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και ισοβάθμησε με την Ίριδα Ν. Σμύρνης, την οποία ομως έχει νικήσει.

Οι δύο ομάδες μονομάχησαν με μεγάλο πάθος και πείσμα στα δύο πρώτα σετ ενώ ένταση και πολλές διαμαρτυρίες είχαμε από την πλευρά των φιλοξενούμενων για τον τελευταίο πόντο του δεύτερου σετ.

Συγκεκριμένα στο 24-23 του δεύτερου σετ, η Στέλλα Γκιούρδα του Μίλωνα κάρφωσε έξω και ο Αστέρας αρχικά πανηγύρισε την ισοφάριση αλλά ο δεύτερος διαιτητής ο Κυριάκος Μιχαήλογλου έδειξε φιλέ σε βάρος του Αστέρα, απόφαση που μετέτρεψε το σκορ σε 25-23 και οδήγησε τις γηπεδούχες στο 2-0.

Η συγκεκριμένη απόφαση εξόργισε τον πάγκο του Αστέρα που διαμαρτυρήθηκε εντονότατα στον κ. Μιχαήλογλου, όπως και κάποιες παίκτριες που έτρεξαν στην πρώτη διαιτητή την κ. Λιάκου να της εξηγήσουν ότι δεν υπήρχε καμία επαφή στο φιλέ.

Αγωνιστικά ο Μίλωνας με κορυφαία την πασαδόρο Βυθούλκα και με πίεση στο σερβίς πήρε προβάδισμα στο πρώτο σετ με 7-2, συνέχισε με 12-6, ο Αστέρας μείωσε σε 15-12 αλλά ο Μίλωνας απάντησε με σερί 8-3 από Θεοδωρακέα και Γκιούρδα και ξέφυγε με +8 (23-15). Η Δασκάλου μείωσε σε 23-18 αλλά οι γηπεδούχες με πόντο της Μαριάτου πήραν το σετ με 25-20, και έκαναν το 1-0.

Στο δεύτερο είχαμε ένα μεγάλο θρίλερ.Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ μέχρι το 10-10. Ο Μίλωνας με την Βυθούλκα στο σερβίς ξέφυγε με 16-11, η ομάδα της Νίκαιας μείωσε με την Μολδοβανίδη σε 17-16, οι παίκτριες του Δεναξά με σερί 7-3 πήραν σημαντικό προβάδισμα με 24-19.

Εκεί χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενες με 4-0, πλησίασαν στον πόντο 24-23 και απείλησαν με ανατροπή, τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με 25-23 από το φιλέ που σφύριξε ο κ. Μιχαήλογλου και περιγράψαμε στον πρόλογο.

Στο τρίτο σετ ο Αστέρας δεν μπήκε ποτέ να παίξει και ο Μίλωνας έκανε περίπατο με 25-11 και 3-0 με τον προπονητή του Μίλωνα, Γιώργο Δεναξά να δίνει χρόνο συμμετοχής σε αρκετές αθλήτριες.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-23, 25-11)

Δαιτητές Λιάκου-Μιχαήλογλου

Μίλωνας (Δεναξάς): Θεοδωρακέα, Βυθούλκα, Λουζιώτη, Γκιούρδα, Μαριάτου, Κυπαρίση, Βελιανίτη (λ), Παπαγεωργίου, Παπαχατζή, Αποστόλου, Σπύρη

Αστέρας Νίκαιας (Τσικόγια): Μολδοβανιδη, Καίσαρη, Κασκούτη, Μπουρέκα, Σιδηροπούλου, Δασκάλου, Παπαζιάν (λ) Δελλή, Φιλιππίδη (λ), Γρέτου, Ανδρακάκου, Καλακίδη.