30-11-2019 04:59

ΕΣΠΕΔΑ: Πρώτος και αήττητος ο Εθνικός με σπουδαίο διπλό στη Νίκαια

O Εθνικός ήταν ο μεγάλος νικητής του Πειραϊκού ντέρμπι κορυφής με τον Ιωνικό, για την 8η αγωνιστική της τοπικής κατηγορίας 2 γυναικών ΕΣΠΕΔΑ. Η ομάδα του Βασίλη Κατωπόδη έκανε «μπρέικ» στο κλειστό του Σελεπίτσαρη, καθώς επικράτησε με 1-3 (13-25, 25-13, 14-25, 21-25) και με το τρίποντο αυτό, κράτησε το αήττητο (7/7), ισοβάθμησε στους 20 πόντους με τον σύλλογο της Νίκαιας αλλά παράλληλα πέρασε πρώτος αφού νίκησε το μεταξύ τους ντέρμπι.

Χαρακτηριστικό του ενδιαφέροντος για την κόντρα αυτών των δύο ιστορικών σωματείων, τα οποία επανιδρύθηκαν μετά από δεκαετίες, ήταν η πολύ μεγάλη προσέλευση του κόσμου, κυρίως φίλων του Ιωνικού που γέμισαν το ανακαινισμένο κλειστό της Νίκαιας. Σύμφωνα με πρόχειρες εκτιμήσεις στις εξέδρες βρέθηκαν 350 άτομα, ενώ η χωρητικότητα του είναι για 200 και δημιούργησαν μια καλή ατμόσφαιρα για μια τέτοια μονομαχία κορυφής.

Αγωνιστικά, το παιχνίδι που ήταν κατά διαστήματα ενδιαφέρον, κρίθηκε στο τομέα σερβίς-υποδοχή αλλά στην συγκέντρωση και στα λιγότερα λάθη που έκαναν οι φιλοξενούμενες, σε αντίθεση με τις γηπεδούχες που «πνίγηκαν» από το άγχος, έκαναν πολλά λάθη, έχασαν αρκετά σερβίς και γενικά δεν άντεξαν στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Αγωνιστικά ο Ιωνικός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με την υποστήριξη των φιλάθλων του προηγήθηκε με 4-1 αλλά στην συνέχεια ο Εθνικός απάντησε με ένα εκπληκτικό σερί 2-14 και ξέφυγε με 6-15 με δύο άσσους της Μαντάκη. Οι παίκτριες του Μαρμαρινού που είχαν σοβαρά προβλήματα υποδοχής και αδυναμία ανάπτυξης, προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά μάταια. Οι φιλοξενούμενες με μπροστάρισες τις Σταμπολίου και Κουτούβαλη, ανέβασαν την διαφορά στο +10 (10-20, 12-22, 13-23) και «κλείδωσαν» το σετ με 13-25,κάνοντας το 0-1.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ, με τον Ιωνικό να είναι καταιγιστικός, με τις παίκτριες του να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους και να ισοφαρίζουν πανεύκολα σε 1-1. Ο Ιωνικός αρχικά ξέφυγε με 8-3 , ο Εθνικός μείωσε σε 10-7 αλλα στην συνέχεια , η ομάδα της Νίκαιας, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 15-9. Στην εξέλιξη του σετ, με ένα τρομερό ξέσπασμα της ακραίας Μπελεγρίνη, ο Ιωνικός πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 20-9,η Ζουμίδη μέσα σε αποθέωση των οπαδών, με δύο άσσους έφερε το ματς στο 22-9 και το σετ ολοκληρώθηκε με την Μπελεγρίνη η οποία υπέγραψε το τελικό 25-13.

Νέα ανατροπή είχαμε στο τρίτο σετ , καθώς αν και ο Ιωνικός είχε το μομέντουμ και την εξέδρα των φίλων του να «κοχλάζει», ο Εθνικός ήταν αυτός που πήρε τελικά το σετ. Οι παίκτριες του Μαρμαρινού εμφανίστηκαν και πάλι αγχωμένες, το αρχικό 10-8 με σερί 3-12 έγινε 13-20 για τον Εθνικό, με την πασαδόρο Σταμπολίου να «βομβαρδίζει» την υποδοχή της Νικαιώτικης ομάδας και τις Κουτούβαλη, Μαντάκη να είναι αποτελεσματικότατες στην επίθεση. Ο Ιωνικός κατέρρευσε και Σταμπουλίου, Κουτουβάλη «καθάρισαν» το σετ, άνετα με 14-25 και έδωσαν προβάδισμα με 1-2.

Μεγάλη κόντρα είχαμε στο τέταρτο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το σετ ισορροπημένα και ηταν μαζί μέχρι το10-10. Ο Ιωνικός ξέφυγε με 14-11 αλλά ο Εθνικός προσπέρασε με 8-0 σερί από πρώτους χρόνους της εξαιρετικής κεντρικής Καγιαλή, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 14-19 και λίγο αργότερα στο 15-20. Ο Ιωνικός όμως δεν παράτησε το ματς, έβγαλε ενέργεια και με καρφί της Μπελεγρίνη μείωσε σε 20-21, απειλώντας με ανατροπή.

Ο Εθνικός όμως άντεξε την πίεση του αντιπάλου και της εξέδρας και με καθαρό μυαλό από την Κουτούβαλη, και την Μαντάκη, έφτασε σε ματς μπολ που τελείωσε με πρώτο χρόνο ιδανικά η Μηλιανού με 21-25, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 , το οποίο πυροδότησε τους έντονους πανηγυρισμούς της αποστολής του Εθνικού.

Πρώτες μεταξύ ίσων από τον Εθνικό, οι εκπληκτικές Σταμπολίου και Κουτούβαλη. Η πρώτη ως πασαδόρος αξιοποίησε τις συμπαίκτριες της ενώ ήταν «φονική» από το σερβίς, η δεύτερη η αρχηγός και διαγώνιος των «μπλέ», ήταν εξαιρετική καθώς τελείωσε καθοριστικές επιθέσεις όταν η μπάλα ήταν βαριά από το άγχος και ο κόσμος πίεζε από την εξέδρα.

Καταλυτική η Καγιαλή στο τέταρτο σετ που με κρίσιμους πρώτους χρόνους, κράτησε όρθια την ομάδα της, απίθανη η λίμπερο Σάσαλου που έβγαλε πολύ υψηλά ποσοστά υποδοχής και κυνήγησε όλες τις μπάλες, έδωσαν πολλές λύσεις Μηλιανού και Καλογεροπούλου.

Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν η Μπελεγρίνη κυρίως στο δεύτερο σετ και η Κατσιώτη κατα διαστήμτα η οπόια έπαιξε με πολύ πάθος.

Τα σετ: 1-3 (13-25, 25-13, 14-25, 21-25)

Άψογη η διαιτησία των Μαριδάκη, Καλούδα

Ιωνικός (Μαρμαρινός): Θεοδωρίδου, Μπελεγρίνη, Καρούμπα, Κατσιώτη, Βούλγαρη, Ζουμίδη , Παναγοπούλου (λ), Πλακιά, Καμπούρη, Καλοκούβαρου.

Εθνικός ( Κατωπόδης): Κουτούβαλη, Σταμπολίου, Μαντάκη, Μηλιανού, Καγιαλή, Καλογεροπούλου, Σάσαλου (λ), Αλαφούζου, Σπανού, Καράμπελα , Μαραγκού.