28-11-2019 03:30

ΕΣΠΕΔΑ: Σπουδαία ανατροπή απο τον παθιασμένο Θρίαμβο με 3-2 κόντρα στην Ηλιούπολη

Σπουδαίο ανατροπή για τον ψυχωμένο Θρίαμβο Χαϊδαρίου ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει 3-2 του ΑΣ Ηλιούπολης για την 8η αγωνιστική της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ.

Η ομάδα της Λίας Γκόγκου (διαδέχτηκε τον Νικηφορίδη στον πάγκο του συλλόγου), έβγαλε..μέταλλο και αν και βρέθηκε να χάνει με 1-2 σετ και 19-22, κατόρθωσε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή που της δίνει ηθικό και κουράγιο για την συνέχεια.

Από την άλλη ο ΑΣΗ που έχασε τρίτο σερί παιχνίδι στο τάι μπρέικ αν και είχε σε πολύ καλή βραδιά την Μαρίνα Καλαϊτζίεβα, και έφτασε τρεις πόντους από το να φύγει με καθαρό τρίποντο, λύγισε κάτω από το φοβερό πάθος και την μεγάλη επιθυμία των γηπεδούχων να πάρουν τη νίκη.

Αγωνιστικά ο ΑΣΗ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, ξέφυγε με 3-7 και 8-13 αλλα ο Θρίαμβος κάλυψε την διαφορά και ισοφάρισε σε 16-16. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες με την Καλαϊτζίεβα και την Κωτούλα προηγήθηκαν 19-22, ο Θρίαμβος έφερε το ματς στα ίσια με 23-23 αλλά με πόντο της Καλαϊτζίεβα και άουτ επίθεση της Βρυσοπούλου, πήρε το σετ με 23-25 και έκανε το 0-1.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το δεύτερο σετ. με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 18-18, ο Θρίαμβος ξέφυγε 22-19με πλασέ της Γκολφινοπούλου, ο ΑΣΗ πλησίασε στον πόντο (22-21) με την Γωγούσου αλλά η ομάδα της Γκόγκου με άσσο της Γκολφινοπούλου πήρε το σετ με 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1.

Καταιγιστική ήταν η ομάδα της Ηλιούπολη στο τρίτο σετ, καθώς με Καλαϊτζίεβα και Γωγούσου να είναι ασταμάτητες, ξέφυγε γρήγορα με 9-16, 13-22, ο Θρίαμβος μάζεψε την διαφορά μειώνοντας σε 18-24 και η Καλαϊτζίεβα κατάφερε να τελειώσει το σετ με 18-25 και έβαλε μπροστά την ομάδα της με 1-2

Της ανατροπής… έγινε στο τέταρτο σετ, όπου ο Θρίαμβος πήρε αρχικά κεφάλι με 14-7 με την Παπαμιχαήλ, ο ΑΣΗ απάντησε με σερί 2-11 καθώς πέρασε μπροστά με 16-18 ενώ στην εξέλιξη, έφτασε στο 19-22 με την Γωγούσου.Εκεί η ομάδα του Γιώργου Κερκινέ χαλάρωσε, πίστεψε ότι οι τρεις πόντοι ήταν θέμα χρόνου και δέχτηκε ένα εκπληκτικό σερί 6-0 από Παπαμιχάηλ, Βάθη και άσσο της Βρυσόπουλου και κατάφερε με 25-22 να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Το πέμπτο σετ εξελίχθηκε σε περίπατο για τον σύλλογο του Χαϊδαρίου, καθώς προηγήθηκε εύκολα με 8-3, 10-3 με την Βασιλακοπούλο, η Ηλιούπολη μείωσε σε13-7 και με δυο καθοριστικούς πόντους και πάλι της ακραίας Βασιλακοπούλου, πήρε το σετ 15-8 και οριστικοποίησε το τελικό 3-2.

Από τι νικήτριες Βασιλακοπούλου και Γκολφινοπούλου ήταν εκπληκτικές ενώ κατακόρυφα ανέβασαν την απόδοση τους και έδωσαν λύσεις στα δύο τελευταία σετ, Βάθη και Παπαμιχαήλ. Από τον ΑΣΗ κορυφαία η πολύπειρη Καλαϊτζίεβα, η Λιαρομάτη και η Γωγούσου που ξεκίνησε καλά αλλα δεν άντεξε στο τέλος, εξαντλημένη από την γαστρεντερίτιδα που την ταλαιπώρησε.

Τα σετ 3-2 (23-25, 25-21, 18-25, 25-22, 15-8)

Διαιτητές Λιάκου, Μαλκοπουλου

Θρίαμβος Χαϊδαρίου (Γκόγκου):Βασιλακοπούλου, Παπαμιχαήλ, Πατέλη, Γκολφινοπούλου, Βάθη, Βρυσοπούλου, Γκολφινοπούλου, Κρύτσαλη (λ), Κιέζου, Πορφύρη, Πούλα, Καραπάνου, Πλασκασοβίτη

ΑΣΗ ( Κερκινές): Λιαρομάτη, Παπαχρήστου, Μαυρογένη, Κωτούλα, Γωγούσου, Καλαϊτζίεβα, Μπογιατζή (λ), Ξοφάκη, Βαγγή, Δημητρίου