23-10-2019 23:34

Πήρε το ντέρμπι της Ν. Σμύρνης ο Μίλωνας με Γκιούρδα και Θεοδωρακέα

Ο Μίλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι της Ν. Σμύρνης, καθώς επικράτησε με 3-0 (25-20, 25-21, 25-21) της ανταγωνιστικής Ίριδας για την 3η αγωνιστική της Β’ εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ.

Οι νικήτριες με πρωταγωνίστριες τις Γκιούρδα, Θεοδωρακέα, Βυθούλκα, πέτυχαν το 3χ3 και είναι πλέον στην κορυφή με 9 βαθμούς και χωρίς να χάσουν ακόμη σετ (9-0) ενώ οι φιλοξενούμενες έκαναν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα και έμειναν στους 6.

Το ντέρμπι γενικά ήταν καλό, ο Μίλωνας επικράτησε δίκαια γιατί πίεσε πολύ στο σερβίς, ειχε αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση και έκανε λιγότερα λάθη ενω από την άλλη η Ίριδα αν και πάλεψε και τα τρία σετ, είχε μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοση της, προβλήματα στην υποδοχή και έκανε εύκολα το λάθος στους κρίσιμους πόντους των σετ, κυρίως μετά το 20.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Μίλωνας πήρε προβάδισμα με 10-7, η Ίριδα απάντησε με σερί 7-0 και με την Θεοδώρου έφτασε στο 10-14. οι γηπεδούχες αντέδρασαν και με συνεχή μπλοκ, πέρασαν μπροστά με 21-18 με την Θεοδωρακέα ,και λιγο αργότερα έφτασαν στο 23-19 με την Κυπαρίση.Η Θεοδώρου μείωσε σε 23-20 αλλά και πάλι η Θεοδωρακέα «καθάρισε» το σετ με 25-20 και έκανε το 1-0.

Μάχη είχαμε στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το18-17.Οι παίκτριες του Δεναξά ξέφυγαν με 20-17 από άσσο της Βυθούλκας, η Γρίσπου μείωσε σε 20-18, ο Μίλωνας αποσπάστηκε με +4 (22-18) αλλά η Ίριδα δεν το παράτησε το σετ και πλησίασε στο -2 (22-20) από άουτ επίθεση της Παπαγεωργίου. Οι γηπεδούχες πιο ψύχραιμες όμως πέρασαν μπροστά με 24-20 και με την Στέλα Γκιούρδα που βρέθηκε σε καλό βράδυ, κατέκτησαν το σετ με 25-21 και πήραν προβάδισμα με 2-0 σετ.

Στο τρίτο ο Μίλωνας αξιοποίησε τις αδυναμίες της Ίριδας στην υποδοχή και τις κακές επιλογές που είχε στην επίθεση , «πάτησε γκάζι» και άνοιξε την διαφορά με Θεοδωρακέα, Γκιούρδα στο +7 (17-10). Και ενώ όλα έδειχναν εύκολη επικράτηση του Μίλωνα, οι παίκτριες του Δεναξά, κατέβασαν ταχύτητα και σε συνδυασμό με τις αλλαγές του Ξεροβάσιλα (Λακασά, Πετρουλάκη), η Ίριδα ανέκαμψε εντυπωσιακά. Με επιθετικές λύσεις που βρήκε από Λακασά και Γρίσπου, έτρεξε ένα μεγάλο σερί 10-3 και πλησίασε στο 20-18, αγχώνοντας τις γηπεδούχες.

Η μείωση του σκορ και η πιθανή απώλεια του σετ, «ξύπνησε» τις νικήτριες που αμέσως πήραν κεφάλι στο σκορ με 23-18, ένας άσσος της Πετρουλάκη και μία άουτ επίθεση της Θεοδωρακέα, κράτησαν «ζωντανή» την Ίριδα με 23-21 αλλα και παλι η Θεοδωρακέα ήταν αυτή που μίλησε στα κρίσιμα σημεία καθώς με «καθαρό» μυαλό, πήρε τις δύο τελευταίες επιθέσεις και διαμόρφωσε το τελικό 25-21 και 3-0.

Από τον Μίλωνα αναφερθήκαμε και στο πρόλογο για τις εξαιρετικές Βυθούλκα (πασαδόρος), Θεοδωρακέα, Γκιούρδα ενώ από την Ίριδα που δεν είχε σταθερές πρωταγωνίστριες, κατά διαστήματα, Λακασά και Γρίσπου.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-21, 25-21)

Διαιτητές Λιακου- Μενεσλής

Μίλωνας (Δεναξάς): Γκιούρδα, Βυθούλκα, Θεοδωρακέα, Κυπαρίση, Παπαγεωργίου, Μαριάτου, Βελιανίτη (λ)

Ίριδα ( Ξεροβάσιλας): Θεοδώρου, Γρίσπου, Καράκου, Μπιτσάκου, Αναγνωστοπούλου, Πετρουλάκη, Παπάζογλου (λ), Λακασά, Φούσκα, Τσακουμάκου, Βασίλα