22-10-2019 01:04

ΕΣΠΑΑΑ: Άνετες νίκες για ΠΑΚ, Κορωπί, Παπάγου, θρίλερ στον Αγ. Δημήτριο

Τριπλασίασαν τις νίκες τους Κορωπί και ΠΑΚ Χαλανδρίου και συνέχισαν να είναι παρέα στην κορυφή της Β’ εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.

Το Κορωπί για την 3η αγωνιστική έκανε περίπατο στην έδρα του με 3-0 κόντρα στον Τυφώνα ενώ το ΠΑΚ πολύ ανώτερο πέρασε εύκολα με καθαρό τρίποντο από το Μαρούσι με αντίπαλο την Νίκη. Το παιχνίδι όμως στιγματίστηκε από τις σοβαρές ελλείψεις που υπάρχουν στο δημοτικό κλειστό της «Κοκκινιάς» και ταλαιπωρούν τις ομάδες που αγωνίζονται, όπως οι πολλές καμένες λάμπες που δημιουργούν… ημίφως και δυσκολεύουν τις κινήσεις των αθλητριών αλλά και η μη λειτουργία του ηλεκτρονικού πίνακα.

Εύκολο βράδυ για τον Παπάγου στη Ν.Ιωνία όπου δεν συνάντησε καμία δυσκολία από τους Ίωνες ενώ μεγάλο θρίλερ είχαμε στον Αγ. Δημήτριο. Ο γηπεδούχος Αστερας μετά την νίκη του Σαββάτου με 3-1 κόντρα στον Φοίβο Μελισσιων σε εξ΄αναβολής ματς, επικράτησε πολύ δύσκολα του μαχητικού ΓΣ Χαλανδρίου με 3-2, ο οποίος έφτασε πολύ κοντά σε ενα μεγαλο διπλό.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τάι μπρέικ είχαμε μεγάλη ανατροπή καθώς οι φιλοξενούμενες είχαν προβάδισμα με 1-7 και 5-9 αλλά οι γηπεδούχες με εκπληκτικό σερί 10-1, πήραν το σετ με 15-10 και κατέκτησαν το πολύτιμο δίποντο.

Μεγάλη μάχη ειχαμε και στη Μαγκουφάνα, καθώς η ομωνυμη ομάδα ηττήθηκε από τους Νέους Βύρωνα με 1-3 αλλα τα τρία από τα τέσσερα σετ, κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Εύκολο βραδυ και για τον Φοιβο Μελισσίων στην Κερατέα καθως επικράτησε με 3-0 του ΓΣ.