02-04-2019 01:14

ΕΣΠΑΑΑ Τοπικό γυναικών: Ο Γ.Σ.Κορωπίου στην Β΄Εθνική, προβάδισμα Κερατέας, Γλυκών Νερών στα πλέι οφ

Ο Γ.Σ.Κορωπίου (φωτό) πέρασε με τρίποντο από τον Καρέα και καθάρισε από απόψε την απ΄ευθείας άνοδο για την Β΄Εθνική γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ αφήνοντας ακόμα τέσσερις ομάδες να παλεύουν για την δεύτερη θέση ανόδου.

Αντίθετα, ο Καρέας δε μπόρεσε να πάρει το βαθμό που θα του έδινε την ευκαιρία να μπει στα πλέι οφ καθώς πλασαρίστηκε οριστικά στην 6η θέση.

Αντίθετα, ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου νίκησε 3-0 σετ τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου και πάνω στο νήμα μπήκε στα πλέι άουτ όπου θα βρεθεί απέναντι στην δευτεραθλήτρια της κανονικής περιόδου Γ.Σ.Κερατέας.

Η ομάδα της Κερατέας στο μεταξύ συνέχισε το νικηφόρο σερί της στην κατηγορία αλλά η πολυπόθητη άνοδος είναι ακόμα μπροστά και θα περάσει μέσα από τα πλέι οφ. Η Κερατέα νίκησε εκτός έδρας την Βάρη με 3-0 σετ και τερμάτισε στην 2η θέση όπου θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ τον ΑΟ Αγίου Στεφάνου έχοντας μεγάλο πλεονέκτημα με 2-0 νίκες. Επομένως η Κερατέα θέλει άλλη μία νίκη για να συμπληρώσει τρεις νίκες που θα την στείλουν στον τελικό.

Ο ΓΣ Γλυκών Νερών προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει 3-2 σετ τους Θρακομακεδόνες σε αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα. Τα Γλυκά Νερά στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσουν τον Γ.Σ.Απόλλων Αγίου Δημητρίου και όπως και η Κερατέας έχει μεγάλο πλεονέκτημα με 2-0 νίκες και χρειάζεται άλλη μία για να περάσει στον τελικό.