21-03-2019 19:03

Νίκη του Αίολου Ταύρου επί της Ηλιούπολης με τάι μπρέικ 52 πόντων!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η ομάδα του Ταύρου κέρδισε με 3-2 σετ, με ένα tie break που έσπασε καρδιές.

Το τελικό 28-26 του σετ για την ομάδα του Ταύρου έδωσε τους δυο βαθμούς της νίκης στις γηπεδούχες αλλά ο ένας βαθμός της ήττας για την ομάδα της Ηλιούπολης ήταν αρκετός για να δώσει στην ομάδα την 8η θέση και να αποφύγει τη διαδικασία των Play Out. Στην τελική ισοβαθμία με τον ΑΠΣ Αλίμου, ο ΑΣ Ηλιούπολης έχει καλύτερους πόντους, οπότε κατατάσσεται 8ος στέλνοντας την ομάδα του Αλίμου στα Play Out.

Ο αγώνας είχε πολλές μεταπτώσεις, με τις αθλήτριες του Γιώργου Κερκινέ να κατακτούν το πρώτο σετ με 25-20. Στο δεύτερο σετ, παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 22-17, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και χάρη στο σερβις της Σαρατσοπούλου και τα απανωτά λάθη σε υποδοχή και επίθεση για τον ΑΣΗ, κατάφεραν να κάνουν το 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι Ηλιουπολίτισσες αντέδρασαν άμεσα και με τη Χρυσομαλλίδη να πυροβολεί στο σερβίς και τη Γωγούσου στην επίθεση, έκαναν το 25-16 παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1.

Οι αθλήτριες του Πάνου Δημητρακάκου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και παίρνοντας ώθηση από τους φιλάθλους της, η ομάδα του Αίολου πήρε το τέταρτο σετ με 25-16, οδηγώντας την ομάδα στο tie break.

Το tie break που ήταν πιο γεμάτο και από ένα κανονικό σετ, έφερε τους φιλάθλους στην άκρη της καρέκλας τους με τις συνεχείς ανατροπές. Παρά το αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων με 11-8, η Κουμβάκη πήγε στο σερβίς και με 4 άσους της, έβαλε μπροστά την Ηλιουπολη. Από εκεί και πέρα, ξεκίνησαν οι εναλλαγές στο σκορ, με τις δυο ομάδες να δείχνουν πόσο πολύ το θέλουν. Στο τέλος όμως, η ομάδα του Αίολου έκανε το 28-26 παίρνοντας τη νίκη με 3-2 σετ.

Από την Ηλιούπολη ξεχώρισαν οι Γωγούσου με 31 πόντους και Κουμβάκη με 18.

Τα σετ: 3-2 (20-25, 25-23, 16-25, 25-21, 28-26)

ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ (Δημητρακάκος): Χασιώτη, Μπελεγρίνη, Σαρατσοπούλου, Σταυροπούλου, Τριανταφυλλίδου, Διονυσοπούλου, Μόκα (λ) (Μαστρογιάννη, Δούκα, Δημητρακάκου, Μοναχού, Βαλσάμου)

ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Κερκινές): Χρυσομαλλίδη 10 (3/7 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Βλασερού 9 (8/44 επ., 66% υπ., 1 μπλοκ), Βαγγή 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Γωγούσου 31 (25/58 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμβάκη 18 (12/42 επ., 62% υπ., 4 άσοι, 2 μπλοκ),Μαυρογένη 10 (5/17, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κουμούτσου (λ.-52% υπ.), Μπογιατζή (λ) (Λιαρομάτη, Κοντολέων, Παπαχρήστου)