12-01-2019 02:19

Το Γαλάτσι πήρε τρίποντο με τους Ιωνες και πάτησε 4αδα

Η Α.Σ.Ενωση Γαλατσίου νίκησε με 3-1 σετ τους Ιωνες στη Νέα Ιωνία στο ντέρμπι κορυφής που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική στο πρωτάθημα της Β' Εθνικής κατηγορίας ανδρών ΕΣΠΑΑΑ.

Στα δύο πρώτα σετ το Γαλάτσι είχε αποτελεσματικό σερβίς και καλή κόντρα επίθεση. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στην υποδοχή αλλά στο 3ο σετ έδειξαν την υπεροχή τους στην επίθεση. Μεγάλη μάχη έγινα στο 4ο σετ όπου οι Ιωνες ήταν μπροστά στο σκορ και με 21-18 αλλά η Ενωση Γαλατσίου κατάφερε να ισοφαρίσει και τελικά να πάρει τη νίκη. Μάλιστα με το σερβίς του Κολιάμπα έκανε σερί 4-0 σετ φινάλε και επικράτησε 25-23.

Σε λίγο το φινάλε του 3ου και του 4ου σετ και δηλώσεις.

Διαιτητές: Χριστίδης, Χαμπιλού, Παρατηρητής: Νίνου.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 21-25, 25-22, 23-25)

ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ: Λένας, Στυλιάρας, Τσιτούρης, Μητρόπουλος, Λεβαντίνος, Χριστοδούλου / Παναγόπουλος (λ), Ζαγγανάς (λ), Φραγκιαδάκης.

ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ (Μιχαλόπουλος Π.): Μιχαλόπουλος Α., Καψής, Σχίζας, Πανόπουλος, Κολιάμπας, Σαραντόπουλος / Μπελεχρής (λ), Ντάλλας, Τράντας,  Βεζυράκης, Κρεμύδας.

Ο αρχηγός του Γαλατσίου Σωτήρης Καψής είπε: «Καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Ηταν ένα καλό και δυνατό παιχνίδι περίεργων συνθηκών και παίξαμε πολύ καλά απέναντι στους πρωτοπόρους. Δεν ξέρω εάν έχουμε πιάσει ταβάνι αλλά παίξαμε καλά. Νικήσαμε γιατί το πιστέψαμε και ήμασταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες. Κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά και στο τέλος θα γίνει το ταμείο. Πάντως είναι σημαντικό που είμαστε μέσα στην 4αδα. Εχουμε μπροστά μας τον αγώνα με το Γκύζη Πολυγώνου».

Ο προπονητής της ΑΕ Γαλατσίου Πάνος Μιχαλόπουλος είπε για τη νίκη επί των Ιώνων: «Καλή χρονιά και από μένα. Για τα περισσότερα παιδιά ευτυχώς δεν υπήρξε διακοπή μέσα στις γιορτές. Κάναμε αυτά που έπρεπε και σήμερα φάνηκε η δουλειά αυτή. Ευχαριστώ τα παιδιά που δούλεψαν μέσα στα Χριστούγεννα. Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν εξαιρετικοί. Στο 3ο σετ ήταν δύσκολο να έχουμε την ίδια απόδοση και στο 4ο σετ το ματς πήγε στα ίσια και παρόλο που βρεθήκαμε λίγο πίσω καταφέραμε να το γυρίσουμε και με καλύτερο μπλοκ – άμυνα να πάρουμε τη νίκη. Εχουμε μπροστά μας τον Β΄γύρο. Εχουμε δρόμο και δε μπορούμε να κάνουμε αναγωγή με το τι έγινε στον Α΄γύρο. Το πρωτάθλημα είναι πιο ανεβασμένο από το περσινό και υπάρχουν οι έξι πρώτες ομάδες που είναι κοντά και πολύ ανταγωνιστικές».

Οι παίκτες των Ιώνων είναι και διοίκηση του τμήματος! (video)