14-12-2018 15:01

Ο Γ.Σ.Κερατέας εκθρόνισε τον Α.Ο.Πολιτείας από την κορυφή

Με όπλο το σερβίς αλλά και το μπλοκ στο φινάλε του 4ου σετ ο Γ.Σ.Κερατέας νίκησε με 3-1 σετ τον Α.Ο.Πολιτείας και τον εκθρόνισε από την κορυφή της βαθμολογίας μετά τη 10η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής κατηγορίας ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ.

Στην πρώτη θέση πέρασαν οι Ιωνες που νίκησαν εκτός έδρας την ΑΕ Αμπελοκήπων ενώ την 4αδα συμπληρώνει η Ενωση Γαλατσίου που πήρε καθαρή νίκη με 3-1 σετ επί του Παπάγου σε ένα ακόμα ντέρμπι της χθεσινής βραδιάς.

Σπουδαία αναμέτρηση έγινε στην Κερατέα με την τοπική ομάδα να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και να κεδίζει δίκαια τον Α.Ο.Πολιτείας που έχασε μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου ο Γ.Σ.Κερατέας προηγήθηκε 15-11 αλλά η Πολιτεία με το σερβίς του Μανιάτη ισοφάρισε 16-16 και αργότερα με την άριστη καθοδήγηση του Μάντζιου προηγήθηκε και 24-22. Ωστόσο η ομάδα του Χρήστου Ζιντζόβα όπως και στο προηγούμενο εντός έδρας ματς με το Γαλάτσι κατάφερε να ξεφύγει από τα... σχοινιά. Με σερί 4-0 από το μπλοκ-άμυνα και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις να πάρει το σετ 26-24 εν μέσω απόθέωσης από τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γυμναστήριο «Ιωάννης Μέγγουλης».

Διαιτητές: Χρήστος Χρηστίδης, Βασίλης Οικονόμου. Γραμματεία: Σοφία Καρατζογλίδου.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 18-25, 25-12, 27-25)

Γ.Σ.ΚΕΡΑΤΕΑΣ (Χρήστος Ζιντζόβας): Δαλέκος, Χριστόπουλος, Κοντοδήμας, Κουτσούμης, Μανουσάκης, Ορφανός / Σιόλας (λ), Καλύνης, Μπίνιος, Παπαθανασίου, Ρώμας.

Α.Ο.ΠΟΛΙΤΕΙΑΣ (Μίμης Μπαΐλης): Κάσσαρης, Χρηστίδης, Μανιάτης, Καζαράς, Τουφέκουλας, Μάντζιος / Σαμουήλης (λ), Γεωργάκης (λ), Σκοτίδας, Παπακωστόπουλος, Γιώτης, Κώτσος.