04-12-2018 03:26

Η Δάφνη και Καρέας φλερτάρουν με 4αδα, εκτός έδρας τρίποντα για Κορωπί, Γλυκά Νερά

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες απέσπασαν ο Γ.Σ.Κορωπίου και τα Γλυκά Νερά στην 8η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ και αποσπάστηκαν με 3 βαθμούς από τον Άγιο Στέφανο που γνώρισε την ήττα 3-2 σετ από τον ΑΟ Καρέα στο ντέρμπι της βραδιάς.

Η ομάδα του Κώστα Παπαθανασίου παρότι πήρε εύκολα το 1ο και το 3 σετ δεν είχε απάντηση στην αντεπίθεση της Γκράβας από το σερβίς, τα άκρα μπλοκαρίστηκαν, τραυματίστηκε στον ώμο και η Ξένου και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ η Γκράβα είχε προβάδισμα 5-2 αλλά η Δάφνη με τις Μυρίλλα, Μουμούρη, καλή άμυνα αλλά και πίεσε στο σερβίς πήρε τη νίκη που την έφερε στους 11 βαθμούς και στην 7η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Κερατέα η οποία επίσης πέτυχε μεγάλη νίκη επί του πρωτοπόρου Αγίου Στεφάνου με 3-2 σετ.

Μεγάλη νικη σημείωσε και ο ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου με 3-0 επί του ΓΣ Κορωπίου που πλέον ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τα Γλυκά Νερά που νίκησε εύκολα την ουραγό Βάρη.

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Βατικιώτη. Γραμματεία: Βασιλειάδης.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 25-27, 25-11, 20-25, 15-10)

A.Π.Ο.ΔΑΦΝΗ ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Κ.Παπαθανασίου): Μυρίλλα, Ξένου, Παναγιωτοπούλου, Μουμούρη, Πουλογιαννοπούλου, Νικολάου / Αρβανίτη (λ), Νικηφόρου (λ), Σαμαρτζή, Χαραλαμπίδου.

Α.Ε.ΓΚΡΑΒΑΣ (Ε.Μαύρος): Μπαΐράμη, Παυλοπούλου, Χαλεπάκη, Χριστίδου, Αθανασίου, Μπώκου / Ντεργιάντε (λ), Σελιανίτη, Κελεπούρη, Μάλλη.

Τοπική Κατηγορία Γυναικών - Α΄ Φάση

Πλέον ο Καρέας με τον Άγιο Στέφανο ισοβαθμούν μαζί με τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου που πήρε σημαντική νίκη επί των Θρακομακεδόνων.

Μία ακόμα νίκη και μάλιστα με τρίποντο πήρε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου που πλέον είναι σε απόσταση βολής από την πρώτη προνομιούχο 4αδα της βαθμολογίας της Τοπικής κατηγορίας γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ που έχει μεγάλο ενδιαφέρον και είναι από τα πιο αμφίρροπα και ανταγωνιστικά από όλες τις τοπικές κατηγορίες.