08-11-2018 09:20

ΕΣΠΕΔΑ: Απόδραση της Ένωσης Ιλίου απο το Χαϊδάρι με 3-2

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, η Ένωση Ιλίου έφυγε νικήτρια από το κλειστό του Χαϊδαρίου, επικρατώντας με 2-3 (19-25, 25-19, 20-25, 25-17, 7-15), του Θριάμβου που προερχόταν απο 4/4 νίκες, στο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής της Β' εθνικής γυναικών της ΕΣΠΕΔΑ.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν προβάδισμα με 0-1 και 1-2, τον Θρίαμβο να ισοφαρίζει σε 2-2 και όλα να κρίνονται στο τάι μπρέικ, όπου η  έμπειρη τριπλέτα (Πετρουλάκη, Σιώρη, Θεοδώρου) οδήγησε τις συμπαίκτριες τους, στο 7-15 και στην κατάκτηση του δίποντου ενω ο Θρίαμβος έμεινε με την παρηγοριά του ενός βαθμού.

Επίσης οι νικήτριες είχαν πολύ καλό σερβίς που δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα στην υποδοχή του Θριάμβου, διέθεταν αποτελεσματική επίθεση και έκαναν λιγότερα λάθη από τις γηπεδούχες, στα κρίσιμα σημεία των σετ.

Οσον αφορά τον αγωνιστικό τομέα, η Ένωση μπήκε φουριόζα στο ματς, πίεσε πολύ στο σερβίς, πήρε γρήγορα μεγάλο προβάδισμα με 12-21. Ο Θρίαμβος με ξέσπασμα της Μπαλδώκα μείωσε σε 19-22, η Πετρουλάκη έφερε την Ένωση με πλασέ στο σετ μπολ (19-24) και από λάθος της Γκολφινοπούλου, οι παίκτριες της Νικούλη πήρα το σετ με 19-25.

Στο δεύτερο, οι παίκτριες του Αρναούτη, έβγαλαν αντίδραση, με καλό μπλοκ και ρυθμό στην επίθεση, πήραν σταθερό προβάδισμα 5-6 πόντων απο την αρχή (12-7, 17-12) ανεβασαν τον δείκτη του σκορ στο 21-12 με τις Ζώρζου και Πάτα και «καθάρισαν» το σετ με 25-19 απο καρφί της Μπαλδώκα.

Στο τριτο σετ είχαμε την αντίθετη εικόνα, καθώς η Ένωση ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα με όπλο το σερβίς και συνεχόμενους άσους από την Πρίντεζη, άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στο +8 (9-17).

Με αντεπίθεση διαρκείας που είχε αιχμή την Ζώρζου, ο Θρίαμβος έκανε σερί 11-4 και πλησίασε στο 20-22 αλλά η Σιώρη με πολύ κρίσιμες επιθέσεις, κατάφερε να τελειώσει το σετ με 20-25 και να δώσει προβάδισμα με 1-2 σετ. Ο Θρίαμβος δεν τα παράτησε και μπήκε πολύ αποφασιστικά και δυνατά στο τέταρτο σετ.

Το αρχικό 10-10 έγινε 17-12 με ασσο της Πούλα, η Ένωση πλησίασε στο 19-16 αλλα με σερί της Μπαλδώκα, η ομάδα του Χαίδαρίου με 25-17 ισοφάρισε το ματς σε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Εκεί, με αυτοπεποίθηση και καθαρό μυαλό, οι Πετρουλακη, Θεοδώρου, Σιώρη, βοήθησαν καθοριστικά την Ένωση σε υποδοχή και επίθεση να επικρατήσει εύκολα με 7-15 και 2-3 απέναντι στον αγχωμένο Θρίαμβο. Από τον τελευταίο ξεχώρισαν, Μπαλδώκα, Ζώρζου, Πούλα.

Τα σετ 2-3 (19-25, 25-19, 20-25, 25-17, 7-15)

Θρίαμβος (Αρναούτης) Γκολφινοπουλου, Ζώρζου, Μπαλδώκα, Πάτα, Πούλα, Κατσιώτη, Γεωργίου (λ) Μανίκα, Παπαδάκη, Δριβαλιάρη,

Ένωση Ιλίου (Νικούλη): Πετρουλάκη, Πρίντεζη, Σιώρη, Ντασιώτη, Θεοδώρου, Βαρβαρέλη, Καραγιαννίδη (λ)