12-10-2018 13:49

ΕΣΠΕΚΕΛ: Νίκη-πρόκριση του Φιλαθλητικού κόντρα στον ΑΟ Σουφλαρίων

Την ήττα στον ημιτελικό του κυπέλλου ΕΣΠΕΚΕΛ γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Σουφλαρίων με 0 - 3 ( 23-25,19-25,16-25) από την ομάδα του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού.

Οι γηπεδούχες έδειξαν πολύ καλά στοιχεία , ήταν άκρως ανταγωνιστικές κυρίως στο 1ο και 2ο σετ.

Αγωνιστικά μετά το 1ο σετ μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα και το 0-4 και 1-5 με το πολύ καλό σέρβις της Νικοπούλου, το οποίο αποσυντόνισε την ομάδα του Φιλαθλητικού, έδωσε προβάδισμα με 9-5 και διατήρησε την διαφορά σταθερά 12-9, 15-10,17-15 μέχρι το 22-18. Λάθη στο σέρβις και στην επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στον Φιλαθλητικό να ισοφαρίσει με 22-22 και στο τέλος να πάρει το σετ 23-25.

Στο 2ο σετ οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 3-4,5-7,9-9 13-18,17-19. Εκεί οι φιλοξενούμενες πίεσαν στο σέρβις με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν πρόβλημα στην υποδοχή των Σουφλαρίων και να πάρει και το 2ο σετ με 19-25.

Στο 3ο σετ με την απογοήτευση ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των γηπεδούχων, έγιναν πολλά λάθη, χάθηκε η συγκέντρωση,  με αποτέλεσμα η ομάδα του Φιλαθλητικού να δημιουργήσει από την αρχή ένα σκόρ ασφαλείας 3-6,6-9, 10-16 και να πάρει το σετ με 16-25, τον αγώνα με 0-3 και την πρόκριση στο τελικό.

Παρά την ήττα των Σουφλαρίων τα θετικά συμπεράσματα ήταν αρκετά αφού η ομάδα είναι ανανεωμένη φέτος κατά τα 4/7.Ο μέσος όρος ηλικίας της ομάδας είναι τα 17 χρόνια και είναι σίγουρα η πιο νεανική ομάδα του συλλόγου, τα τελευταία χρόνια.

Η διοίκηση και ο προπονητής Γιώργος Κουκούλης, συνεχάρησαν στα κορίτσια για την πολύ καλή προσπάθεια που εκαναν, αφου είναι σίγουρο οτι με τέτοιες εμφανίσεις στο μέλλον, θα έρθουν τα καλά αποτελέσματα. Τέλος ευχήθηκαν  καλή επιτυχία στη νικήτρια ομάδα του Φιλαθλητικού.

Α.Ο.Σουφλαριών: (Κουκούλης) .Λαδοπούλου Γ. , Πρασσά Ν. (λ), Καραναστάση Κ., Καλέτσιου Η., Τσιάρα Ε., Καλέση Κ., Νικοπούλου Τ., Φούντα Ε., Σκούπρα Α., Γιαννοπούλου Δ., Λαδοπούλου Β (λ)Νένου Μ.

Φιλαθλητικος: (Ιόβτσεβ ). Κουτρουμπή Ανδρ., Κουντρουμπή Ειρ., Κουμπούρα Ευαγγ., Παραφέστα Αγ., Κυριακίδου Γ., Βαίοπούλου Μ., Τζήκα Αγγ., Χατζηελευθερίου Ελ., (λ) Κούγκα Ανδ.(λ), Γαργάλα Ελ., Σεκλιζιώτη Γλ., Μπίλλη Μ.,  Πίτσα Ο., Μπουφίκου Γρ.