21-04-2013 14:14

Ο Πιερικός... καλπάζει προς την Α2

Ένας έτοιμος για την άνοδο και αποφασισμένος Πιερικός, νίκησε με 3-0 τα Γρεβενά, παίρνοντας έτσι σαφές προβάδισμα για την διαδικασία της τελικής φάσης των αγώνων ανόδου στην Α2 κατηγορία.

Τα κορίτσια του Κώστα Σαρρή, έπαιξαν πολύ δυνατά στην επίθεση και πήραν το πρώτο σετ με 25-15. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν και πάλεψαν για να πάρουν το δεύτερο σετ. Ωστόσο, η ομάδα της Πιερίας έδειξε πίστη και ψυχραιμία με αποτέλεσμα να επικρατήσει και στο δεύτερο και κομβικό σετ με 27-25. Έτσι το τρίτο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Πιερικό να παίρνει την ψυχολογία και να κάνει περίπατο για το 25-12.

ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ-ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 3-1
Στο άλλο παιχνίδι για τη δεύτερη αγωνιστική της τελικής φάσης του Εθνικού Περιφερειακού Πρωταθλήματος Γυναικών, η Κοζάνη πήρε τους τρεις βαθμού με το 3-1 απέναντι στον Αρχέλαο Κατερίνης.