24-04-2018 02:53

Στα «Αστέρια» του Αγ.Δημητρίου η κούπα του πρωταθλητή

Πάρτι τίτλου είχαμε χθες στον Αγ. Δημητριο καθώς ο παθιασμένος Αστέρας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, και με 3-1 σετ (26-28, 25-21, 25-13, 25-8) και συνολικά 3-0 νίκες κόντρα στους Αμπελόκηπους, στον πρώτο τελικό πλει οφ της Β΄εθνικής ΕΣΠΑΑΑ, κατέκτησε με ανατροπή το πρωτάθλημα και το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στην Α2 Γυναικών που θα γίνουν στο πρώτο δεκαήμερο του Μαΐου με τους πρωταθλητές άλλων Ενώσεων.

Η λήξη του αγώνα βρήκε τα «αστέρια» του Μπραχαμίου με το προπονητικό επιτελείο να γίνονται αρχικά ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς ενω στη συνέχεια το κατάμεστο κλειστό της οδού Θεομήτορος, πήρε «φωτιά» στις εξέδρες, όταν έγινε η απονομή του βαρύτιμου τροπαίου του πρωταθλητή από τον γενικό γραμματέα της Ένωσης, Χρήστο Σύλλα.

Αγωνιστικά οι παίκτριες του Βασίλη Αρναούτη αν και αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο σετ από το εκπληκτικό ξεκίνημα της ΑΕ Αμπελοκήπων, η οποία με πολυ καλό μπλοκ και επίθεση, πήρε σημαντικό προβάδισμα με 19-23 και 20-24, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 24-24 και να φτάσουν σε σετ μπολ με 25-24 και 26-25, αλλά οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες ήταν αυτές που επικράτησαν στο…θρίλερ με 26-28 και έκαναν το 0-1

Μάχη είχαμε και στο δεύτερο σετ μέχρι τα μέσα όπου οι γπεδούχες προηγήθηκαν 16-13, οι Αμπελόκηποι με πίεση από το σερβις ισοφάρισαν σε 16-16. Εκεί μίλησε η ψυχή των πρωταθλητριών όπου με μπροστάρισες το εκρηκτικό δίδυμο Βακαλοπούλου-Γεωργακοπούλου και τη λίμπερο Γιουκάκη να κρατάει την υποδοχή, έκαναν σερί 9-5 και επικράτησαν με 25-21.

Η ισοφάριση απελευθέρωσε τις γηπεδούχες, στην εξίσωση της νίκης μπήκαν και οι Μπαλδώκα, Καρκατζούλη, Μπανίκα, Μουρατίδη, Νιάρχου, Ράπτη, Θύμο (λ) και με περίπατο επικράτησαν στα δύο επόμενα σετ με 25-13 και 25-8.

Τα αποτελέσματα των πλέι οφ (1-4)

13/4 Ημιτελικοί (οι ομάδες κουβαλούν τις νίκες της κανονικής περιόδου)

Αστέρας-Παπάγου 2-3 (23-25, 25-23, 25-15, 18-25, 12-15)

Αμπελόκηποι-Ίωνες 3-0 (25-18, 25-18, 25-17)