27-03-2018 20:47

«Μπρέικ» τίτλου για την Τελχινίδα

Πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου αναδείχτηκαν οι γυναίκες της Τελχινίδας αφού το Σάββατο, μέσα στο κατάμεστο κλειστό του Ροδίων Παιδεία, κέρδισαν με 2-3  και στον δεύτερο τελικό το Ροδίων Άθλησις και πλέον μετρούν επτά πρωταθλήματα Δωδεκανήσου.

Το γυναικείο τμήμα της Τελχινίδας στην εννιάχρονη πορεία του έχει καταφέρει να κυριαρχήσει στα Δωδεκάνησα. Μετά τα έξι συνεχόμενα πρωταθλήματα από το 2010-11 έως 2015-16 και αφού  αγωνίστηκε στην Α2 Εθνική Κατηγορία το 2016-17 επέστρεψε φέτος και πρόσθεσε άλλο ένα κύπελλο στην πλούσια τροπαιοθήκη του.

Ο δεύτερος τελικός των play off, είχε προηγηθεί το 3-0 για την Τελχινίδα στο Βενετόκλειο, πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο (24/3) στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία.Οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά μπήκαν δυνατά στον αγώνα και κατέκτησαν πολύ εύκολα το 1ο σετ με 11-25 ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν κερδίζοντας το 2ο σετ με 25-23.

Στο 3ο σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ έως το 16-16.Στο σημείο αυτό η Τελχινίδα κατάφερε με ένα σερί 7-0 να προηγηθεί με 16-23 και τελικά να κατακτήσει το σετ με 20-25.Η ομάδα του Νίκου Μακρή όμως αντέδρασε, πήρε το 4ο σετ και έτσι το ματς ‘πήγε’ στο τάι μπρέικ.

Στο καθοριστικό 5ο σετ, όταν το σκορ ήταν 5-5 η Τελχινίδα ξέφυγε αρχικά  με 5-10 και στη συνέχεια "κλείδωσε" το σετ με 8-15 και το ματς με 2-3 σετ.Μετά τη λήξη του αγώνα ακολούθησε η απονομή του κυπέλλου στους νικητές και των μεταλλίων στις αθλήτριες των δύο φιναλίστ.

Τα σετ: 2-3 σε 128΄(11-25 σε 27΄, 25-23 σε 29΄, 20-25 σε 28΄,25-21 σε 27΄ και 08-15 σε 17)

Ροδίων Άθλησις: (Νίκος Μακρής) Άντζελα Ντέμο, Μαρία Μαστρογιάννη, Ελένη Γιακουμάκη, Χεριφε Νουρεδίν, Ελένη Μητροπούλου, Μαρίνα Τζανουδάκη, Ζώζα Κανέλλη (λ), Ελισάβετ Αμορανίτη, Χαρούλα Φραντζή, Αναστασία Μαστοράκη και Χριστιάνα Παναγίδου.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Κέλυ Δαουτοπούλου, Αγλαΐα Σκορδά, Ματίνα Γιαννέλη, Μαρία Βρατσάλη, Μίρκα Στρατάκη, Φαμπιόλα Τερζίου, Ειρήνη Σφυρίου (λ), Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Μαριλιάνα Σούρδη, Κατερίνα Χειμωνέττου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ανθή Γκίκα, Αριέτα Τερζίου και Νίκη Κουτζούκη.Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Σωτήρης Σταματίου, η Μαίρη Παπαδούλη και η Μαρία Ινγγλέση.Από 25-29 Απριλίου στην Λέσβο η Τελχινίδα θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Αιγαίου και την επιστροφή της στη Α2 Εθνική Κατηγορία.