11-01-2018 16:38

Ο ΑΟΝΑ «έσπασε» το αήττητο του Απολλώνιου

Σε πολύ μεγάλη μέρα η Αργυρούπολη επικράτησε του πρωτοπόρου Απολλώνιου με 3-0 και τον υποχρέωσαν στην πρώτη του φετινή ήττα, ύστερα από 10 σερί νίκες.

Οι παίκτριες του Γιώργου Ιωάννου με το τρίποντο αυτό έβαλαν «φωτιά» στο πρωτάθλημα, διότι έδωσαν την ευκαιρία στον Άλιμο που πέτυχε την ένατη σερί νίκη του με 3-0 κόντρα στον Μίλωνα, να πλησιάσει στους τρείς πόντους από την κορυφή ενώ την επόμενη αγωνιστική που είναι και η πρεμιέρα του δεύτερου γύρου (12η), υποδέχεται τον Απολλώνιο στην έδρα του, σε πολύ μεγάλο ντέρμπι κορυφής.

Όσον αφορά το ματς, ο διψασμένος γηπεδούχος ΑΟΝΑ μπήκε πολύ αποφασιστικά στο ματς, πίεσε στο σέρβις τον Απολλώνιο που είχε προβλήματα στην υποδοχή και με καθαρό μυαλό και λιγότερα λάθη κατάφερε να φτάσει στο εμφατικό 3-0.

Πολλά κρίθηκαν στο δεύτερο σετ, όπου ο Απολλώνιος προηγήθηκε στο σκορ με 5-15 και 23-24, αλλά η παθιασμένη Αργυρούπολη καλυψε το χαμένο έδαφος,  έκανε την ανατροπή στο τέλος και πήρε το σετ με 26-24.

Τα σετ: 25-20, 26-24, 25-18

Η σύνθεση της νικήτριας Αργυρρούπολη ( Ιωάννου): Μπουντούρογλου, Μπόκα, Νικολαΐδη, Μαλούκου, Χαλκίδου, Γούλα, Κολομητρούση (λ), Βελούδου

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής ο Άλιμος επικράτησε 3-0 του Μίλωνα και με 9/11 νίκες, έφτασε τους 26 πόντους, τρεις λιγότερους από τον πρώτο Απολλώνιο. Στην τρίτη θέση ο Θρίαμβος Χαϊδαρίου που επικράτησε του Πήγασου στο τοπικό ντέρμπι με 3-0 ενώ στην τέταρτη θέση σκαρφάλωσε η Αργυρούπολη με την επιτυχία της στο ντέρμπι κορυφής.

Θρίλερ στη Δραπετσώνα, όπου η ομώνυμη ομάδα έκανε ολική ανατροπή και επικράτησε 3-2 της Ένωσης Ιλίου η οποία προηγήθηκε με 0-2 και έφτασε μια ανάσα από μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Οι νικήτριες πλέον έφτασαν στον ένα βαθμό πίσω από την νεοφώτιστη ομάδα της Βάσω Νικούλη που είναι τέταρτη με 20 πόντους.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με το ματς Ίριδας-Αιξωνής που γίνεται σήμερα αφού στο χθες στο κλειστό της Ν. Σμύρνης, ο Πανιώνιος υποδέχτηκε σε αναβληθέν αγώνα της Α2 τον ΑΟ Κέρκης.