22-12-2017 12:15

Νίκη-ανατροπή για το Κουκάκι με Παρλά

Δύσκολη νίκη πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Κουκακίου, στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής απέναντι στη νεανική ομάδα της Νήαρ Ήστ για την τοπική κατηγορία ΕΣΠΑΑΑ.

Αγωνιτικά το Κουκάκι κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με 19-20  στο πρωτο σετ αλλά σε εκείνο το σημείο και με μπροστάρισα την έμπειρη Γκόγκα της Νήαρ Ηστ να πιέζει απο τη θέση του σέρβις,  οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστα με 24-20 και πήραν το σετ με 25-22 απο χαμένη επίθεση της Παρλά.

Στο 2ο σετ τα πράγματα άλλαξαν και οι αθλήτριες του Γιώργου Κερκινέ μπήκαν αποφασισμένα πήραν διαφορά στο σκορ στα μέσα του σετ (9-16) και έφτσαν στο τελικό 22-25, ισοφαρίζοντας το σκορ στο 1-1.

Το 3ο σετ ήταν και το καθοριστικό μιας και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς, με τις γηπεδούχες να κάνουν το 17-16 για να απαντήσουν άμεσα οι φιλοξενούμενες με ένα μικρό σερί 18-20 και τελικά πήραν το σετ με 21-25.

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τις ίδιες συνθήκες αλλά οι φιλοξενούμενες δεν άφησαν πολλά περιθώρια στις μικρές της Νήαρ Ηστ και εκμεταλλευόμενες τη κακή υποδοχή και τα επιθετικά λάθη τους, έφτασαν στο 19-25 και το τελικό 3-1 σετ.

Για το Κουκάκι ξεχώρισε η Παρλά που ήρθε από τον πάγκο δίνοντας πολλές λύσεις σε όλους τους τομείς και τελειώνοντας τον αγώνα με 12 πόντους αλλά και 60% υποδοχή. Σταθερή αξία η Βλάγκα με 13 πόντους με 4 μπλόκ, ενώ πρώτη σκόρερ ήταν η Μαυρογένη με 16 πόντους , έχοντας 5 άσους.

Nηαρ Ηστ – ΠΑΟ Κουκακίου 1-3 (25-22, 22-25, 21-25, 19-25)

Διαιτητές: Μαύρος, Προκοπίου, Γιοχανετζιάν

ΝηαρΗστ ( Καψού): Γκόγκα, Κακριδώνη, Κονδύλη, Παβλοβιτς, Μουμτζάκη, Αλβέρτη, Σαββαρη (λ) (Γεωργαντά, Σαββαρη (λ), Πούλου, Φυτίλα)

Κουκάκι(Κερκινές): Βλάγκα 13 π. (6/13 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Μαστοροπούλου 5 (3/7 επ., 2 άσοι), Δρακουλάκου, Γεωργίου-Κίτσιου 4 (4/18 επ.), Κιρμανίδου 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Μαυρογένη 16 (10/24 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Παναγοπούλου (λ-38%) (Καραντώνια (λ), Κανδυλιάρη 5 (3/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Παρλά 12 (9/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ζαλαχώρη 4 (1/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αδαμίδου 6 (6/16 επ.), Περάκη, Μαθιουδάκη)