16-11-2017 20:13

Η... επιστροφή της Σοφίας Ιορδανίδου κόντρα στο Κουκάκι

Συγκλονιστικός αγώνας και μεγάλη ανατροπή για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Κουκακίου. Ο αγώνας Κουκάκι-Χαλκίδα ήταν συγκλονιστικός και επιφύλασσε μεγάλη ανατροπη.

Οι φιλοξενούμενες παρατάχθηκαν με τη ζωντανή θρύλο του Ελληνικού βόλεϊ, Σοφία Ιορδανίδου που άφησε για λίγο τη θέση της προπονήτριας και ξαναφόρεσε τα αθλητικά της για να καλύψει απουσίες αθλητριών της.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά για τις φιλοξενούμενες και ενώ οι ομάδες προχωρούσαν μαζί στο σκορ μέχρι τα μέσα του 1ου σετ, με ένα σερί στο σερβίς απο την Ιορδανίδου και έχοντας ως επιθετικό όπλο τη Παπαγεωργίου, έκαναν το 25-19 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ είχε την ίδια εικόνα, με τις αθλήτριες του Γιώργου Κερκινέ να μη βρίσκουν επιθετικές λύσεις και τη Παπαγεωργίου να κάνει ένα μικρό σερί τεσσάρων πόντων απο τη θέση του σερβίς, για το 25-20 και το 2-0 για τις Χαλκιδαίες.

Κάπου εκεί, οι γηπεδούχες άλλαξαν ταχύτητα στο παιχνίδι τους και πιεσαν σε σερβις και εκμεταλλευόμενες τα λάθη των αντιπάλων τους, έφτασαν σε ένα πολύ δύσκολο 25-23 και μείωσαν σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ, οι αθλητριες της Σοφίας Ιορδανίδου μπήκαν δυνατά και πήραν το αρχικό προβάδισμα (4-0) αλλά γρήγορα απάντησαν οι Κουκακιώτισσες φτάνοντας στο 17-13 στα μέσα του σετ και το τελικό 25-20 με 6 συνολικά άσσους στο σετ.

Το tie break είχε την ίδια εικόνα, με τις δυο ομάδες να θέλουν τη νίκη αλλά το καλό μπλόκ απο τις κεντρικές Βλάγκα και Κιρμανίδου αλλά και η επιθετικές λύσεις απο Γεωργίου-Κίτσιου και Δεμπεγιώτη, έδωσαν τη νίκη με 15-11.

Πολύ καλή η Γεωργίου-Κίτσιου που κλήθηκε να αναπληρώσει το κενό της Δρακουλάκου (τραυματίστηκε στο ζέσταμα) και τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, ενώ Βλάγκα και Δεμπεγιώτη συμπλήρωσαν απο 13, ενώ η Κιρμανίδου είχε 9 πόντους με 5 μπλόκ.

ΠΑΟ Κουκάκι-ΟΠΕ Χαλκίδας 3-2 (19-25, 20-25, 25-23, 25-20, 15-11)

Διαιτητές: Παπανικολάου Α., Καλογερόπουλος Μ., Κουρτεσιώτης Χ.)

ΠΑΟ Κουκάκι (Κερκινές): Δεμπεγιώτη 13 (10/29 επ., 3 άσοι), Ζαλαχώρη, Μαυρογένη 5 (2/6 επ., 3 άσοι), Γεωργίου-Κίτσιου 18 (14/35 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βλάγκα 13 (4/9 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ), Περάκη, Παναγοπούλου (63% υπ.-λ) (Μαστοροπούλου 2 (2 άσοι), Κανδυλιάρη 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ), Κιρμανίδου 9 (3/9 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Παρλά 3 (3/9 επ.), Καραντώνια (43% υπ.-λ) )

ΟΠΕ Χαλκίδας (Ιορδανίδου): Μιχαλιά, Μολυβιάτη, Ιορδανίδου, Τάτση, Παπαγεωργίου, Συκοβάρη, Καλογέρη (λ) (Μαναρά, Σκόνδρα)