09-11-2017 16:08

ΕΣΠΑΑΑ: Σημαντικό τρίποντο για το Κουκάκι

Έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τις Μαυρογένη και Δεμπεγιώτη, η γυναικεία ομάδα του Κουκακίου, ξεπέρασε εκτός έδρας το εμπόδιο του ΑΟ Καρέα με 1-3 σετ και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της τοπικής κατηγορίας 2 της ΕΣΠΑΑΑ με εννιά βαθμούς.

Ο αγώνας έγινε στο κλειστό γυμναστήριο Καρέα ''Τ.Παπαγεωργίου'', ήταν θρίλερ στο 1ο σετ, με το Κουκάκι να παίρνει διαφορά 9 πόντων (16-7) και να τη χάνει στη πορεία, χάρη στο πολύ καλό σερβίς των γηπεδούχων. Οι αλλαγές των Κανδυλιάρη, Μαστοροπούλου και Δρακουλάκου δεν βοήθησαν και η ομάδα βγήκε εκτός ρυθμού για να χάσει το πρώτο σετ με 25-23.

Το 2ο σετ ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 19-18. Εκεί, φάνηκε η εμπειρία των αθλητριών του Κουκακίου, που με καθαρό μυαλό έφτασαν στο 21-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο 3ο και 4ο σετ, οι φιλοξενούμενες πήραν τη διαφορά εκμεταλλευόμενες τα λάθη της ομάδας του Καρέα με 15-25 και 14-25, έχοντας πολύ καλά ποσοστά σε επίθεση και σερβίς, κάνοντας το τελικό 1-3 σετ.

Εκπληκτικές στην επίθεση οι Μαυρογένη με 21 πόντους και η Δεμπεγιώτη 20 πόντους, ενώ απο κοντά ήταν και η Βλάγκα με 12 πόντους. Σημαντικές οι βοήθειες έδωσαν από τον πάγκο, οι Μαστοροπούλου, Χριστοφοράκη αλλά και Δρακουλάκου στην άμυνα.

ΑΟ Καρέας – ΠΑΟ Κουκάκι 1-3 (25-23, 21-25, 15-25, 14-25)

ΑΟ Καρέας (Σταθόπουλος): Κατσένου, Μουλάτσου, Τσαϊλα, Αλυμαρα, Αθανασίου, Λιάγκα, Γιαννίκη (λ) (Ρεϊζίδου, Ρεμπάπη, Καφρίτσα, Μάργιου, Αρσενικού, Καλπύρη)

ΠΑΟ Κουκάκι (Κερκινές): Δεμπεγιώτη 20 π. (16/31 επ., 4 άσοι), Ζαλαχώρη 2 (1/3 επ., 1 άσος), Μαυρογένη 21 (13/30 επ., 4 άσοι, 4 μπλόκ), Παρλά 2 (2/6 επ.), Βλάγκα 12 (8/12 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Περάκη 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Παναγοπούλου (λ) ( Δρακουλάκου 5 (5/21 επ.), Μαστοροπούλου 1 (1 άσος), Κανδυλιάρη 1 (1/4 επ.), Κιρμανίδου 2 (2/4 επ.), Χριστοφοράκη (λ))