09-11-2017 13:13

ΕΣΠΕΔΑ: Εκπληκτική ανατροπή της Ένωσης Ιλίου στο Περιστέρι

Πολυ μεγάλη νίκη-ανατροπή με 2-3, πέτυχε η Ένωση Ιλίου στο Περιστέρι για την 4η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής ΕΣΠΕΔΑ, αποτέλεσμα που την έφερε ουσιαστικά στην δεύτερη θέση όπου ισοβαθμεί με Θρίαμβο Χαϊδαρίου και ΑΟΝΑ στους 9 πόντους!

Αν και η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 2-1, η προπονήτρια της Ένωσης, Βάσω Νικούλη «ανακάτεψε την τράπουλα» και με πολλά ρίσκα σε διάφορα αγωνιστικά σχήματα, μπόρεσε να βοηθήσει τις παίκτριες της, ωστε να φτάσουν στην μεγάλη ανατροπή.

Αρχικά η Ένωση δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και έχασε το πρώτο σετ εύκολα με 25-14. Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και όσο εύκολα κατέκτησε το πρώτο σετ το Περιστέρι, έτσι επικράτησε και η Ένωση με 25-17 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν «καρμπόν» του πρώτου με το Περιστέρι να πιέζει στο σέρβις και να παίρνει κεφάλι με 2-1 (25-14).

Στο τέταρτο σετ είχαμε μεγάλη μάχη. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 23-23, όπου οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες και με καθαρό μυαλό κατόρθωσε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με 25-23, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.(2-2)

Στο θρίλερ του πέμπτου σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 9-9 αλλά οι παίκτριες της Νικούλη με καθαρό μυαλό και μεγάλη πίστη και πάθος, κατόρθωσαν με σερί 3-6 να πάρουν το σετ με 12-15 και να κατακτήσουν τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Ένωσης θα φιλοξενήσει τον Μίλωνα  (15/11, 21:45).

Τα σετ: 25-14, 17-25, 25-14, 23-25, 12-15

Ένωση Ιλίου: (Νικούλη): Πετρουλάκη, Μπούτου, Ντασιώτη, Καλιαφαντάκη, Βίλκου, Βήχου, Πρίντεζη, Κουτσοδημητροπούλου, Χατζάκη, Καραγιαννίδη(λ), Τσιούτσιου(λ), Δικάρου, Αλεξοπούλου.