02-04-2017 13:02

Ο ΑΟ Αιγιαλέων στην Α2

Ο Α.Ο. Αιγιαλέων επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικρατώντας με 3-2 σετ, σε έναν τελικό για γερά νεύρα, του Κόροιβου Αμαλιάδας ανέβηκε στη Α2 ανδρών.

Περισσότεροι από 250 φίλαθλοι δημιούργησαν μια “καυτή” ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου στον πρώτο και… τελευταίο τελικό (ήταν 2-0 νίκες απο την κανονική περίοδο) και πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη, έχοντας τεράστια συμβολή, ιδιαίτερα στο τέλος του τέταρτου σετ και στο τάι μπρέικ που τελείωσε 15-11. Ο Κόροιβος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 21-25. Ο Αιγιαλέων ισοφάρισε σε 1-1 αλλά οι φιλοξενούμενοι “πάγωσαν” το κλειστό στο τρίτο σετ περνώντας μπροστά με 1-2.

Στο τέταρτο και καθοριστικό σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-5 και 15-10, αλλά ο Κόροιβος αρχικά μείωσε 23-21 και στη συνέχεια ισοφάρισε 23-23 και το ματς “κρεμόταν” από μία κλωστή. Τελικά ο Αιγιαλέων πήρε το σετ με 25-23 και με την ψυχολογία στα ύψη, φάνηκε πως δεν έχανε με τίποτα το παιχνίδι και την άνοδο.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-21, 18-25, 25-23, 15-11)

Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ (Ανδρέας Αδαμόπουλος): Μαμάσης, Μητρογιάννης, Πελεκούδας, Αναστασόπουλος, Σταθόπουλος, Θεοφάνης, Σούλτσε, Κορομπόκης, Λαμπρόπουλος, Παπασταθόπουλος, Χασάπης, Πάτσης, Θανάσουλας, Κοσκινάς.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ανδρέας Γκρουμούσας): Μαυροειδής Δ., Παναγιωτάρας Φ., Παναγιωτάρας Στ., Σωτηρόπουλος, Μαρτζακλής, Παπαθεοδώρου, Σπυρόπουλος, Νικόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Νικολόπουλος.