30-01-2017 13:05

Συνέχισε τις νίκες με Διονύση Μαυροειδή ο Κόροιβος

Την 8η νίκη τους στο πρωτάθλημα σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Κόροιβος την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο Αμαλιάδας.
Παρά τη σημαντική απώλεια του ακραίου Γιάννη Μαυροειδή λόγω τραυματισμού, ο αδερφός του Διονύσης ήταν άξιος αντικαταστάτης και δεν αντιμετωπίσε προβλήματα στο παιχνίδι με το Ξυλόκαστρο, του οποίου επικράτησε με 3-0.

Το πρώτο και το δεύτερο σετ ήρθαν εύκολα για τον Κόροιβο που πήρε μία σημαντική διαφορά από την αρχή και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν στους 17 πόντους. Στο τρίτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης παρόλο που ο Κόροιβος ήταν μπροστά στο σκορ με 19-15 κάποια λάθη έφεραν το ματς στα ίσα. Η εμπειρία όμως των παικτών των γηπεδούλων καθάρισε το σετ με 27-25 και διατήρησε το αήτηττο.
ζει την τοπική ομάδα στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής που είχε αναβληθεί.

1ο σετ: 9-7, 15-11, 20-14, 25-17
2ο σετ: 10-6, 15-11, 20-13, 25-17
3ο σετ: 10-6, 15-9, 20-20, 27-25

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-17, 27-25) σε 1h και 20'

Α.Σ. Κόροιβος (Γκρουμούσας): Παναγιωτάρας Φ, Παναγιωτάρας Σ., Σωτηρόπουλος, Τσαούσης, Μαυροειδής Δ., Σπυρόπουλος, Μιχόπουλος (λ), Μαρτζάκλης, Σάκκος, Παναγιωτόπουλος, Παπαθεοδώρου, Αϊβαλιώτης, Νικολόπουλος, Γκρουμούσας(λ)

Α.Ο. Ξυλοκάστρου: Δημόπουλος, Χρήστου, Ξένος, Ψυχογιός, Θεοφανόπουλος, Σόφρας, Κορωνιώτης, Κλουτσινιώτης