12-12-2016 12:06

Πέρασε και από το Άργος ο Κόροιβος

Ακόμη μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε o Κόροιβος το Σάββατο που μας πέρασε. Συγκεκριμένα η ομάδα του Ανδρέα Γκρουμούσα επικράτησε με 1-3 σετ του Γ.Σ. Άργους στον αγώνα που έγινε για την 4η αγωνιστική του Η' Ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας Βόλεϊ.
Στο πρώτο σετ ο Κόροιβος είχε το πάνω χέρι με τη διαφορά να αγγίζει και τους πέντε πόντους (9-14). Η ομάδα του Άργους μείωσε σε 13-15 αλλά ο Κόροιβος ξέφυγε και πάλι και πήρε το πρώτο σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ όλα έδειχναν πως το Άργος θα έφαιρνε το ματς στα ίσα καθώς προηγήθηκε με 11-5 και 14-11, αλλά με πολύ καλό σέρβις και μπλοκ - άμυνα ο Κόροιβος κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να κατακτήσει το σετ με 19-25.

Το Άργος μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και σε συνδυασμό με τα λάθη του Κοροίβου το κέρδισε εύκολα με 12-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το τέλος όπου με καλό σέρβις, μπλοκ-άμυνα και σωστή τακτική οι παίκτες του Ανδρέα Γκρουμούσα το κέρδισαν με 21-25.

1ο σετ:  6-9, 13-15, 15-20, 19-25
2ο σετ: 5-4, 14-11, 18-22, 19-25
3ο σετ: 6-3, 15-7, 20-10, 25-12
4ο σετ: 5-5, 15-16, 19-20, 21-25

Τα σετ: 1-3 (19-25, 19-25, 25-12, 21-25)

Γ.Σ. ΑΡΓΟΥΣ (Κατσαρός): Μπίσκος Θ., Μπίκος, Σκουντούμης, Μακρής, Μπούκουρας, Αργυρόπουλος, Καραμήτσας, Παναγιωτόπουλος, Καραργύρης (λ), Στάμος, Μπίσκος Π., Κατσιώνης, Ιωάννου (λ), Γκιαούρης

Α.Σ. ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Γκρουμούσας): Παναγιωτάρας Φ, Μαυροειδής Γ., Παναγιωτάρας Σ., Σωτηρόπουλος, Νικολόπουλος, Μαυροειδής Δ., Μιχόπουλος (λ), Σπυρόπουλος, Σάκκος, Παναγιωτόπουλος, Γκρουμούσας