20-03-2016 14:08

Στην Α2 ο ΑΟ Λαμίας

Μπροστά σε περισσότερους από 1000 φιλάθλους (μεταξύ των οποίων και είκοσι περίπου εκδρομείς από το Βόλο), η ομάδα της Λαμίας επικράτησε με 3-1 σετ στο Χαλκιοπούλειο της Νίκης Βόλου, στον αποψινό τελικό ανόδου των πλέι-οφ της Β' Εθνικής.
Έτσι -και σε συνδυασμό με τις δύο νίκες στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος- τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, τριπλασίασαν τις νίκες τους και στέφθηκαν πρωταθλήτριες, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την άνοδο, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 6-6. Εκεί, ο ΑΟΛ κατάφερε να ξεφύγει και να προηγηθεί με 12-7 και αργότερα με 16-8. Η Νίκη προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 17-10 και 19-12, όμως οι Λαμιώτισες διατήρησαν την ψυχραιμία τους, έφτασαν στο 21-14 και το 23-15, για να κάνουν το 1-0 μέ 25-16.

Με φόρα από το 1-0, ο ΑΟΛ μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ, φτάνοντας να προηγείται με 8-5 και 9-6. Η Νίκη ωστόσο ισοφάρισε στο 11-11 και στο 13-13, παίρνοντας κεφάλι με 16-14 στη συνέχεια. Παρά τις προσπάθειες των κοριτσιών του Ηλία Αγγέλη (17-19, 19-21 και 20-22), οι φιλοξενούμενες αποδείχτηκαν ψύχραιμες, ξεφεύγοντας με τρεις πόντους στο 24-21 και έκαναν το 1-1 με 25-21.

Διορθώνοντας τα λάθη που έκανε στο δεύτερο σετ, ο ΑΟΛ μπήκε πιο... φουριόζος στο τρίτο, παίρνοντας γρήγορα-γρήγορα, προβάδισμα με 7-5 και αργότερα με 9-6 και 10-8. Η Νίκη ωστόσο ισοφάρισε στο 10-10, με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν και πάλι με 13-11 και 15-12. Εκ νέου οι Θεσσαλές ισοφάρισαν στο 16-16 και στη συνέχεια στο 22-22 -με τον ΑΟΛ εν τω μεταξύ να έχει ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τότε. Από εκεί και πέρα είχαμε... θρίλερ. Η Νίκη προηγήθηκε με 24-23 και έχασε σημαντικές ευκαιρίες να τελειώσει το σετ, κάτι που ωστόσο έκανε ο ΑΟΛ με 28-26, "γράφοντας" το 2-1 μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Στο τέταρτο σετ, η Νίκη ουσιαστικά κατάφερε να φέρει αντίσταση μέχρι το 3-3. Από εκεί και πέρα, ο ΑΟΛ "έχτισε" ένα προβάδισμα (7-4, 11-7 και 13-10), ενώ κατάφερε να ξεφύγει κιόλας με σημαντική διαφορά στο 17-10. Παρότι δε οι φιλοξενούμενες επιχείρησαν να επιστρέψουν στο ματς, μειώνοντας σε 18-12, οι γηπεδούχες δεν τα έχασαν, έφτασαν μέχρι και το +11 (23-12), κάνοντας τελικά το 3-1 με 25-14. Ο νικητήριος πόντος, βρήκε τις παίκτριες και τους ανθρώπους του ΑΟΛ να γίνονται ένα... κουβάρι στο παρκέ και να πανηγυρίζουν σαν... παιδιά την άνοδο στην Α2 κατηγορία.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 21-25, 28-26, 25-14)

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Χέλιου, Νικολίτσα, Πολύζου, Ζαχαρή, Διπλάρη, Παπαδοπούλου, Κόντρα, Κίσσα, Παληογιάννη, Κακάβα, Τσιλαλή, Μόσχου

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Χρήστος Γαλαζούλας): Ντάιμου, Αφέντου, Βλαχάκη, Λώλου, Πόλη, Γκαγκαδέλλη, Αυγερινού, Γιαγκουνίδου, Τσανακτσή, Σταυρακοπούλου, Παππά, Δόλγυρα, Κολοβού, Βαϊτση.