28-02-2016 12:54

Στο τάι μπρέικ ο Φιλαθλητικός Λαμίας

Τους 2 πολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια πήρε η ομάδα του Φιλαθλητικού απέναντι σε έναν αντίπαλο που ταξιδέψε στην Λαμία για να διεκδικήσει την νίκη και τους βαθμούς.
Στο παιχνίδι μπήκαν δυνατά ο φιλοξενούμενοι και εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των γηπεδούχων οι οποίοι ήταν εκτός κλίματος και έδειχναν πως δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού χάνοντας εύκολα το πρώτο σετ με 19-25.

Στο 2ο σετ η ίδια εικόνα για τον Φιλαθλητικό μέχρι το 21-14 και το τάιμ άουτ όπου ήρθε η αφύπνιση για όλους τους παίχτες και άμεσα η αντίδραση όπου κατάφερναν και ισοφαρίσανε σε 23-23 αλλά όχι και να κάνουν το 1-1 στα σετ, αντιθέτως έγινε το 0-2 με 23-25.

Το καλό ήτανε ότι οι παίχτες της Λαμιώτικης ομάδος βρήκαν απαντήσεις και με καθαρό μυαλό και πλέον θέληση στο παιχνίδι μπήκαν οδηγοί στο 3ο σετ από την αρχή και μείωσαν σε 1-2 με 25-20.Η συνέχεια ήταν ανάλογη καθώς όλοι βοηθούσαν στην άμυνα και στην επίθεση καλύπτοντας ο ένας τον άλλο με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά ακόμα και με 16-10 και να ισοφαρίσουν με 25-19 σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ με καλό σέρβις και σωστές τοποθετήσεις δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα των Βοιωτών να μπουν στην διεκδίκηση του σετ και με 6-2 και 8-3 στην αλλαγή τελικά έκαναν το 15-5 και πήραν την νίκη και τους 2 βαθμούς για την συνέχεια που την κρατάνε στην 3η θέση πίσω από ΣΠΑΚ και ΦΘΙΑ.

Τα σετ: (19-25, 23-25, 25-20, 25-19, 15-5)

Φιλαθλητικός Λαμίας : Μπενιάτας Η. , Κουφιώτης Α. (L) , Στάικος Σ. , Κοτσίλης Γ. , Καλαθάς Ν. , Μπάρας Σ. , Μαυρωνάς Α. , Νάτσιος Ν.

Α.Ψ.Λ.Μεδεών : Αντωνάκης Η. , Ναστογιάννης ,Παπαδούλης Π ,Στενος Π,Καζάκης Χρ, Τράκης Ι., Καρανίσας Στ.