13-12-2015 12:25

Θρίλερ στο Δίστομο και 3-2 του Φιλαθλητικού

Στο Δίστομο ταξίδεψε η ομάδα του Φιλαθλητικού Λαμίας το μεσημέρι του Σαββάτου να αντιμετωπίσει τον την ομάδα του Μεδεών, σε ένα παιχνίδι χωρίς τους τραυματίες Καλαθά και Τζουβάρα πήρε την νίκη αλλά άφησε 1 βαθμό από δικά της λάθη.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της Λαμίας όπου μπήκε ποιο ζεστή στο παγωμένο γήπεδο και πήρε μια διαφορά 4-5 πόντων, κρατώντας την ως το τέλος του σετ κάνοντας το 0-1 με 21-25. Στην συνέχεια και στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και το 2Ο σετ αλλά η αδυναμία το να τελειώσουν μια φάση οι φιλοξενούμενοι έχοντας 3 σετ μπολ έβαλε τον μαχητικό Μεδεών στο παιχνίδι και ισοφάρισε με 28-26 σε 1-1.

Η ισοφάριση έδωσε αέρα στην γηπεδούχο ομάδα στο 3ο σετ και ταυτόχρονα εκνευρισμό και εύκολα λάθη στους φιλοξενούμενους , όπου βρέθηκαν να χάνουν με 15-8 και 17-9. Εκεί ήρθε η αντίδραση από τους παίχτες του Φιλαθλητικού και αρχικά μείωσαν σε 22- 19 και 24-22 καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 24-24 αλλά να μην κάνουν την ολική ανατροπή στο σετ να το χάνουν με 26-24.

Στο 4Ο σετ η Λαμιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και το κατάφεραν με τον Μπενιάτα ερχόμενο από τον πάγκο να σηκώνει το βάρος της επίθεσης και να βοηθάει τους Αθανασίου και Νάτσιο να κερδίσουν το σετ με 23-25 και να οδηγήσουν στο τάι μπρέικ το παιχνίδι.

Σε ένα τάι μπρέικ με εναλλαγές στο σκορ και τον Μεδεών να παίρνει μια διαφορά 2 πόντων στο 13-11 ο Φιλαθλητικός με καλό μπλοκ βρήκε την λύση και ισοφάρισε σε 13-13 και 14-14 σε ένα φινάλε απαγορευτικό για καρδιακούς ,με τους γηπεδούχους να έχουν 3 match ball και την Λαμιώτικη ομάδα να το καταφέρνει να περάσει μπροστά στο16-17 και στο 17-18 κατακτώντας το σετ και το παιχνίδι με 17-19.

Με την νίκη αυτή και τους 2 πολύτιμους βαθμούς πέρασε στην 2Η θέση καθώς η συμπολίτισσα Φθία έχει πραγματοποιήσει το ρεπό της και σήμερα δεν αγωνίσθηκε λόγω αναβολής του παιχνιδιού με τον Ασκληπιό .Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή στην Λαμία με την Φθία.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 28-26, 26-24, 23-25, 17-19)

Α.Ψ.Λ.ΜΕΔΕΩΝ: Αντωνάκης Η. , Καρανίκας Σ. , Κούκος Σ. ,Παπαδούλης Π, Καλλιακμάνης Ν. , Μώκος Ε , Αγαθής Α. , Τράκης Ι. ,Καζάκης Χ.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: Μπενιάτας Η . , Καραλής Π. ,Ζαρκάδας Γ. , Αθανασίου Α. , Κουφιώτης Π. (L) , Στάικος Σ. , Κοτσίλης Γ . ,Μαυρωνάς Α. , Νάτσιος Ν.