13-11-2015 15:52

Πρώτος ο Φοίνικας, νίκη για το Περιστέρι

Το νεοφώτιστο Peristeri Volley συνέχισε την αήττητη πορεία του στο αμφίρροπο πρωτάθλημα της  Α’ κατηγορίας ΕΣΠΕΔΑ. Η νέα σημαντική νίκη (3-2 σετ) επιτεύχθηκε επί του αξιόμαχου  Ίκαρου Καλλιθέας.
 Η πορτοκαλί ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα προηγούμενη  με 2-0 σετ (25-16, 25-22) και είχε ματς-μπολ στο 24-23 του τρίτου σετ. Όμως ο Ίκαρος δεν το έβαλε κάτω, αρχικά μείωσε σε 2-1 σετ (25-27) και  αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 σετ (22-25) δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα. Στο ται μπρεικ όμως δεν υπήρξε αμφισβήτηση για τον νικητή αφού οι εξαιρετικές αμυντικές προσπάθειες των κοριτσιών του PeristeriVolleyσυνδυασμένες με εντυπωσιακές επιθέσεις έδωσαν μεγάλο προβάδισμα (5-3, 8-4, 11-6 )που διατηρήθηκε έως το τέλος (15-08). Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με εξαιρετικές προσπάθειες από τις αθλήτριες και των δυο ομάδων που χειροκροτήθηκαν στο φινάλε.

ΑΣ Περιστέρι – ΑΕ Ικάρου-Καλλιθέας 3-2
ΑΟ Φιλία Περάματος -ΑΟ Τελαμών 3-1
ΑΕ Αίολος-Ταύρος - ΔΑΣ Δραπετσώνας 0-3
ΠΟΚ Εσπερος – ΑΣ Φοίνιξ 0-3
ΑΟΠ Μοσχάτου – ΓΣ Ειρήνη 3-0
Πειραϊκός Σύνδεσμος – Μελάς Αγ.Ελευθέριος 1-3