Cannot find volleynews.v2/WOMEN/ASP-KORINTHOS/2014-15/eap-asp folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/WOMEN/ASP-KORINTHOS/2014-15/eap-asp/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Ο ΑΣΠ Κορίνθου πανηγυρίζει την άνοδο του στο πρωτάθλημα Α2 γυναικών και το βόλεϊ της Κορινθίας μπορεί να υπερηφανεύεται για άλλη μία παρουσία ομάδας του στα εθνικά πρωταθλήματα.

Η νίκη σταθμός ήταν επί της ΕΑΠ χθες στο κλειστό του Αγίου Διονυσίου στην Πάτρα 3-0 σετ η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από τις αθλήτριες, τους προπονητές και τους φίλους του συλλόγου.

Η νίκη ήρθε πιο δύσκολα απ΄ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Στο 1ο σετ η ΕΑΠ προηγήθηκε 24-22 αλλά ο ΑΣΠ Κορίνθου επικράτησε 27-25 ανοίγοντας το δρόμο προς τη νίκη. Στο 2ο σετ ο ΑΣΠ Κορίνθου προηγήθηκε 23-18 αλλά η μαχητική ΕΑΠ που ήθελε να κάνει το 1-1 στις νίκες δημιούργησε σερί 4-0 και μείωσε σε 23-22. Τα κορίτσια του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με καλές άμυνες πήραν τους δύο καθοριστικούς πόντους και το σετ τελείωσε με 25-23 για το 2-0 σετ. Το 3ο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τις φιλοξενούμενες να απελευθερώνονται στο σερβίς και να κάνουν... πάρτι στο παρκέ με το εντυπωσιακό 25-16 σφραγίζοντας τη νίκη και την άνοδο στην Α2 με συνολικές νίκες 2-0.

Τα κορίτσια του Ανδρεόπουλου πέτυχαν 11 άσσους, 6 μπλοκ, ενώ είχαν 30 εύστοχες επιθέσεις και 18 λάθη. Αντίθετα οι γηπεδούχες είχαν 5 άσσους, 4 μπλοκ, 35 εύστοχες επιθέσεις και 31 λάθη.

Η ομάδα του ΑΣΠ Κορίνθου που πήρε τη νίκη στην Πάτρα και την άνοδο στην Α2 γυναικών αποτελείται από τις Παναγοπούλου, Δέδε, Θώδη, Αλατζάκη, Βλαχοπούλου, Βατουσιάδη, Μονάντερα (λ), Δρούγκα, Κωνσταντάκου, Καραβούλη, Καραχοντζίτη, Μίσσιου.

Δείτε video με τον τελευταίο πόντο του αγώνα στην Πάτρα.