22-10-2014 11:39

Ο Παπάγου 3-2 τον ΠΑΚ Χαλανδρίου στο ντέρμπι της πρεμιέρας στην ΕΣΠΑΑΑ

O Α.Σ.Παπάγου νίκησε το Π.Α.Κ.Χαλανδρίου με 3-2 σετ στο ντέρμπι της πρεμιέρας (1ης αγωνιστικής) του Εθνικού Περιφερειακού Πρωταθλήματος B' Εθνικής Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ, ενώ η μοναδική ομάδα που νίκησε εκτός έδρας ήταν η Γκράβα που επικράτησε της Ενωσης Γαλατσίου με 3-0 σετ.

Ιδανικά ξεκίνησε τη φετινή σεζόν η γυναικεία ομάδα βολει του ΑΣ Παπάγου που κέρδισε με 3-2 σετ το ΠΑΚ Χαλανδρίου σε ματς για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής.

Το ματς,που διεξήχθη τη Δευτέρα το βραδυ στο Σαλουν, είχε συγκλονιστικη εξέλιξη και καθήλωσε όσους το παρακολούθησαν απο κοντά.

Η νεανική ομάδα του Αντώνη Πουμπουρα ήταν καταιγιστική στην αρχή και με όπλο την πολύ καλή υποδοχή πήρε σχετικά εύκολα τα δυο πρώτα σετ (25-23 και 25-21),αιφνιδιαζοντας πλήρως τις φιλοξενούμενες που ίσως και να μην περίμεναν έναν τόσο δυνατό Παπάγο.

Το ΠΑΚ Χαλανδρίου αντεπιτέθηκε, πήρε τα δυο επόμενα σετ (17-25 και 12-25) στέλνοντας το ματς στην ψυχοφθόρα διαδικασία του ται μπρέικ και παράλληλα ανέβασε την αδρεναλίνη των θεατών στα ύψη.

Μάλιστα το μομεντουμ του αγώνα έδειχνε ότι το ΠΑΚ ήταν πιο κοντά στη νίκη,κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Ωστόσο οι παίκτριες μας δεν το έβαλαν κάτω!

Το τεχνικό επιτελείο ηρέμησε την ομάδα που έφτασε σε μια σπουδαία νίκη έστω και αν βρέθηκε να χάνει στο 5ο σετ με 6-3. Με ψυχή χιλίων λεόντων και με την θερμή συμπαράσταση του κόσμου τα κοριτσια γύρισαν το παιχνίδι και πήραν τελικά το σετ  με 15-9.

Η επιτυχία ήταν προϊόν ομαδικής προσπάθειας καθώς οι Πουμπουρας-Κερκινες χρησιμοποίησαν ιδανικά και τις 12 παίκτριες (ειχαν ολες καλή απόδοση) που είχαν στη διαθεση τους.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Παπάγο το εκτός έδρας ματς με τη Γκραβα για τη 2η αγωνιστική του πρωταθληματος την ερχόμενη Δευτέρα (27/10 στις 21:45).