15-10-2016 20:38

Βροχή από μπλοκ και σούπερ Τσούπκοβιτς

Έχοντας όπλο το μπλοκ και τον ασταμάτητο Τσούπκοβιτς (13π με 12-14 επιθέσεις) ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 την Κηφισιά για στον πρώτο του αγώνα για τον Β΄όμιλο του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που γίνεται στο γυμναστήριο της Κανήθου στην Χαλκίδα.
Ο Αγκάμεζ σίγησε στην επίθεση αλλά πήρε πόντους από 7 μπλοκ (15 είχε ο Ολυμπιακός). Εξαιρετικοί και οι Κοκκινάης, Άθος κόστα. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 12-5 στο πρώτο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Τα υπόλοιπα σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο.

Ο Ολυμπιακός έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ-4 της Κύπρου όπου θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο του και να πάρει το 4ο τρόπαιο στη διοργάνωση.

Στον αυριανό αγώνα με τον Ηρακλή Χαλκίδας την Κυριακή χρειάζεται μόλις ένα σετ για να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Σέρβου προπονητή Σλόμπονταν Μπόσκαν στον πάγκο του Ολυμπιακού. Στον αγώνα βρέθηκαν αντίπαλοι τα δύο λίμπερο Γιώργος Στεφάνου και Κώστας Ταμπουρατζής που το περασμένο καλοκαίρι ακολούθησαν αντίθετους δρόμους στη μεταγραφική διαδρομή Πειραιάς - Κηφισιά.

1ο σετ: 4-8, 11-16, 19-21, 26-24
2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-12, 25-13
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-13, 25-18) σε 81'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 12 (9/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Κόστα 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 17 (9/20 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 13 (12/14 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 27% άριστες) / Στεφάνου (λ, 65% υπ - 50% άριστες), Φράγκος 2 (2/3 επ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάης 1 (μπλοκ), Χριστοφιδέλης 1 (1/11 επ, 72% υπ - 39% άριστες), Μουρούτης 2 (2/5 επ), Παπαγγελόπουλος 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πούλκο 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ - 17% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ - 43% άριστες), Κάπελλας, Καραντζάς, Λάππας, Εφραιμίδης.