15-05-2017 11:04

Πρωταθλητής ο ΑΟ Σουφλαρίων

Μία αγωνιστική πριν τη λήξη του ειδικού Τουρνουά Ανόδου της ΕΣΠΕΚΕΛ η γυναικεία ομάδα του AO Σουφλαρίων πανηγύρισε την κατάκτηση της 1ης θέσης και την ανακήρυξή της ως Πρωταθλήτριας ομάδας, επικρατώντας στο κλειστό του 14ου Γυμνασίου το Σάββατο 13-5-2017 της ομάδας του Α.Σ.Ιτέας με 3 – 1.
Ο αγώνας που θα έκρινε σε μεγάλο βαθμό της 1η θέση και μόνο αφού και οι 2 ομάδες έχουν ανέβει κατηγορία ήταν συναρπαστικός καθώς οι ομάδες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.

Στο 1ο σετ η ομάδα των Σουφλαρίων μπήκε αποφασιστικά και με πολύ καλό σέρβις και αποτελεσματικότητα στην επίθεση προηγήθηκε 3-1 και 5-2. Η ομάδα της Ιτέας όμως δεν παράτησε το παιχνίδι και με καλή άμυνα ισοφάρισε 5 – 5 και προηγήθηκε 7 – 13. Η ομάδα των Σουφλαρίων επανήλθε ισοφαρίζοντας 14 – 14 και πέρασε μπροστά με 17 – 14, 21 – 18 και έτσι κατέκτησε το σετ με 25 – 19.

Στο 2ο σετ έγινε πραγματική μάχη με εναλλαγές στο σκόρ. Η ομάδα των Σουφλαρίων προηγήθηκε 4 -1, όμως η ομάδα της Ιτέας πέρασε μπροστά με 5 – 9, 9 – 11.Η ομάδα των Σουφλαρίων ισοφάρισε 13 -13 και πέρασε μπροστά 18 – 15. Κάθε πόντος κερδιζόταν και από τις 2 ομάδες μετά από μάχη είτε πάνω στο φιλέ είτε στην άμυνα. Η ομάδα της Ιτέας περιορίζοντας τα λάθη πέρασε μπροστά 22 – 23 η ομάδα των Σουφλαρίων ισοφάρισε 24 – 24 όμως το σετ πήγε στην ομάδα της Ιτέας με 24-26 από λάθη της ομάδας των Σουφλαρίων. Έτσι η Ιτέα ισοφάρισε τα σετ σε 1 – 1.

Στο 3ο σετ η ομάδα των Σουφλαρίων αποδίδοντας βόλλευ αντάξιο των ικανοτήτων της δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Ιτέας και προηγούνταν καθόλη τη διάρκεια του σετ με 3-1, 7-3, 15-7, 21-9 και κατέκτησε το σετ με 25 – 11 μπαίνοντας πάλι μπροστά με 2 – 1 σετ.

Στο 4ο σέτ η ομάδα της Ιτέας μπήκε δυνατά κάνοντας την τελευταία προσπάθεια να μείνει στο παιχνίδι και προηγήθηκε 2 – 5 και 4 – 6.Η ομάδα των Σουφλαρίων όμως δεν είχε την τελευταία της λέξη. Ισοφάρισε το σετ 7 -7 . Στο σημείο αυτό έγινε μάχη πόντος – πόντος μέχρι που η ομάδα των Σουφλαρίων ανεβάζοντας στροφές με αποτελεσματικότητα στην επίθεση πέρασε μπροστά 15 – 13 , 17 – 14 και κέρδισε το σέτ με 25 – 16 και τον αγώνα με 3 – 1. Ηταν ένας από τους καλύτερους αγώνες της κατηγορίας που κράτησε καθηλωμένους τους θεατές.

Με τη λήξη του αγώνα παίκτριες , διοίκηση και φίλαθλοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς. Ακολούθησε η απονομή κυπέλου το οποίο είχε φροντίσει να αγοράσει η διοίκηση της ομάδας μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η συνέχεια των πανηγυρισμών δόθηκε σε νυχτερινό κέντρο της Λάρισας.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 24-26, 25-11, 25-16)

Α.Ο. Σουφλαρίων:(Προπονητής Κουκούλης Γ.) Καραναστάση Κ.,Φούντα Ε., Παπαγιάννη Φ. ,Χαλκιά Κ., Τσόκανου Τ.,Σουλτσιώτη Β., Χαλκιά Α./L, Παπακωνσταντίνου Γ., ,Μπαρούτα Κ., Μυλωνά Β., Τσιάρα Ε.,Νικοπούλου Τ., Σωτηρίου Ε./L.

Α.Σ.Ιτέας: (Προπονητής Τσόκανος Σ.) Μπραούζου Μ., Αλεξανδρή Μ.,Μάκου Ε.,Μπεχλιβανίδη Ζ.,Θεοχάρη Β., Αναγνωστοπούλου , Πάντου Ε., Αγγελέτου Χ., Καραγιαννίδη Θ.,Τσώνου Μ., Στρογγύλου Ε., Βαρβιτσιώτη Γ.