04-02-2013 22:27

Πρεμιέρα με νίκη στην τελική φάση για τους άνδρες της ΦΕ Ιωαννίνων

Στον πρώτο αγώνα της τελικής φάσης του Περιφερειακού Πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΔΕ, η ανδρική ομάδα της Φ.Ε. Ιωαννίνων πέρασε έστω και δύσκολα από την Πρέβεζα επικρατώντας της νεανικής τοπικής ομάδος με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ ενώ η ΦΕ Ιωαννίνων άρχισε εντυπωσιακά προηγούμενη αρχικά με 10-4, λάθη κυρίως στην επίθεση, έφεραν το ματς σχεδόν στα ίσια και χρειάστηκαν κάποιες διορθωτικές κινήσεις στο τέλος του σετ για να λήξει αυτό 25-20 υπέρ της ΦΕΙ.

Στο δεύτερο σετ τα λάθη συνεχίστηκαν σε μεγαλύτερο βαθμό για την ΦΕΙ , η νεανική ομάδα της Πρέβεζας προηγήθηκε ακόμη και με 21-14, εκεί συνήλθαν οι έμπειροι παίκτες των Ιωαννίνων και δύσκολα κέρδισαν το σετ με 28-26.

Το τρίτο σετ ήταν «καρμπόν» του πρώτου σετ, με αρχικά μεγάλο προβάδισμα της ΦΕΙ, μάζεμα της διαφοράς από την Πρέβεζα σε 22-21 και ακολούθως τελείωμα του σετ με 25-21 για την ομάδα των Ιωαννίνων.

Τα σετ: 20-25, 26-28, 21-25