30-11-2018 04:33

Ματσάρα τριών ωρών και σετ 36-34 στο 3-2 της Κερατέας επί της Ενωσης Γαλατσίου (video)

Η εμπειρία, η υπομονή και επιμονή στα κρίσιμα σημεία του 4ου σετ που κρίθηκε με 36-34 και οι επιθέσεις του έμπειρου αρχηγού Μιχάλη Δαλέκου στο τάι μπρέικ έδωσαν στον Γ.Σ.Κερατέας τη νίκη σε ένα από τα ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β΄εθνικής ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ.

Μετά από αγώνα τριών ωρών που ολοκληρώθηκε λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Παρασκευής η ομάδα του Χρήστου Ζιντόβα πήρε δίκαια τη νίκη αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και 23-19 από τη μαχητική και νεανική ομάδα της Ενωσης Γαλατσίου. Το μπλοκ του Κουτσούμη στον Καψή μείωσε 20-23 για την Κερατέα και από εκεί και πέρα ξεκίνησε η μεγάλη για την ανατροπή.

Το σερβίς του Δαλέκου έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση της Κερατέας καθώς το 19-23 μετά από συναρπαστικές φάσεις και άμυνες των γηπεδούχων έγινε 24-23 με σερί 5-0. Από εκεί και πέρα αρχισε το θρίλρ καθώς το Γαλάτσι με εντυπωσιακό μπλοκ σε κόντρα επίθεση ισοφάρισε 24-24 και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πόντο πόντο τη μάχη. Το Γαλάτσι προσπέρασε μάλιστα 25-24 και μετά από συγκλονιστικές μάχες και πολλές εναλλαγές στο σκορ η Κερατέα πήρε το 4ο σετ 36-34.

Στο στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 9-9 και η Κερατέα με το σερβίς του Μπίνιου άνοιξε την υποδοχή των φιλοξενουμένων που έκαναν λάθη στην τελική προσπάθεια. Με σερί 5-0 η Κερατέα έκανε το 14-9 και εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Αριστη ήταν η διαιτησία σε έναν δύσκολο αγώνα με πολλές δύσκολες φάσεις και τρία σετ που κρίθηκαν στον πόντο.

Διαιτητές: Φανή Οικονομοπούλου, Χρήστος Χρηστίδης. Γραμματεία: Ιωάννα Κρητικού.

Τα σετ: 3-2 (25-12, 23-25, 24-26, 36-34, 15-10) σε 145΄

Γ.Σ.ΚΕΡΑΤΕΑΣ (Χρήστος  Ζιντζόβας): Δαλέκος, Ορφανός, Κουτσούμης, Καλύνης, Μανουσάκης Χριστόπουλος /  Σιόλας (λ), Ρώμας, Μπινιός.

ΕΝΩΣΗ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ (Πάνος Μιχαλόπουλος): Σχίζας, Κρεμμύδας, Πανόπουλος, Κολιάμπας, Ντάλας, Σαραντόπουλος / Μπελεχρής (λ), Μιχαλόπουλος  Α., Καψής, Βεζυράκης.

Με τη νίκη αυτή η Κερατέα έμεινε μόνη στην 3η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ και το Γαλάτσι συμπληρώνει την 4αδα με 14 βαθμούς. Στην κορυφή ισοβαθμούν η Πολιτεία που έχασε βαθμό από την Αγία Παρασκευή και οι Ιωνες που νίκησαν την Βάρη 3-1.

VIDEO

1.Το πρώτο video αρχίζει από το 19-23 του 4ου σετ που τελικά πήρε ο Γ.Σ.Κερατέας 36-34.

2.Το δεύτερο video αρχίζει από το 9-9 του 5ου σετ το οποίο πήρε ο Γ.Σ. Κερατέας 15-10.