16-10-2018 09:05

Κυρίαρχοι οι Αμπελόκηποι στo ντέρμπι με τον Φοίβο, σημαντικές νίκες για ΠΑΚ, Παπάγου,Τυφώνα

Η ΑΕ Αμπελοκήπων ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Οι παίκτριες του Λιγνού επικράτησαν με το εντυπωσιακό 0-3 (23-25, 21-25, 21-25)  κόντρα στον Φοίβο που ηταν τυπικά γηπεδούχος (το ματς έγινε στο Γουδί) και αποτελεί  ένα από τα φαβορί για την διεκδίκηση της ανόδου.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το σέρβις των φιλοξενούμενων αλλά και το καθαρό μυαλό και συγκέντρωση που είχαν στα κρίσιμα σημεία των σετ, απέναντι στον αγχωμένο Φοίβο.

Tα σετ 0-3 (21-25, 23-25, 21-25)

ΣΦΑ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ “Ο ΦΟΙΒΟΣ” (Αμαριανάκης): Διαμαντίδη, Μέγγου, Θανοπούλου, Θεοδωράκη, Σπηλιωτοπούλου, Γεωργακοπούλου, Καραγρηγορίου (λίμπερο), Καταπόδη, Σκανδάλη Φ. Λέκκου.

ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Λιγνός) : Βασιλειάδη, Κατρή, Χατζηνικολάου, Τσιγαρίδα, Αντωνίου, Κατραμάδου, Υφαντή  – Καττή (λίμπερο), Αργυριάδη, Παπαδάκη, Παναγοπούλου, Καλιαφεντάκη, Μίλε, Κετρόι (λίμπερο).

Τις νίκες διπλασίασε και ο Παπάγου ο οποίος βρήκε αντίσταση από τους άπειρους Ίωνες μόνο στο πρώτο σετ ενώ στην συνέχεια κυριάρχησε και «καθάρισε» εύκολα επίσης με 0-3. Την ανωτερότητα του επιβεβαίωσα για δεύτερη αγωνιστική το ΠΑΚ το οποίο, επικράτησε άνετα εκτός έδρας της Μαγκουφάνας με 1-3.

Απέδρασε απο το Χαλάνδρι, ο Τυφώνας με το εντυπωσιακό 2-3. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-2, οι γηπεδούχες αντέδρασαν ισοφάρισαν σε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Τυφώνας με την βοήθεια της τύχης μπόρεσε να επικρατήσει με 13-15 και να «κλειδώσει» το πολύτιμο δίποντο. Τέλος περίπατος για την Νίκη Αμαρουσίου κόντρα στην αδύναμη Παλλήνη με 3-0.