30-04-2018 12:13

ΕΣΠΕΔΑ: Πρωταθλητής Κορασίδων ο Απολλώνιος με MVP την Στέλλα Γκιούρδα

Πρωταθλητής κορασίδων ΕΣΠΕΔΑ, ύστερα από 21 χρόνια, αναδείχτηκε ο  Απολλώνιος, καθώς νίκησε στον τελικό του final 8 το γηπεδούχο Περιστέρι με 2-3  ύστερα απο έναν συγκλονιστικό αγώνα με ωραίες φάσεις και ανατροπές, διάρκειας 2 ωρών και 10 λεπτών .

Τα σετ 25-14,28-30,16-25,25-19,15-5 ενώ να σημειωθεί ότι οι παίκτριες του Γιωργου Δεναξά έκαναν ανατροπή στον τελικό από 1-2 και τερμάτισαν αήττητες.Περιστέρι και Απολλώνιος, στους ημιτελικούς νίκησαν με 3-1 σετ και 3-0 σετ τον Ολυμπιακό και την ΓΣ Ηλιούπολης αντίστοιχα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

:ΟΦΑ Απολλωνιος (Δεναξας Γ.) : Aποστολου, Γκιουρδα, Ραπτη, Γουνου, Συριγου, Σαρρη/Αγγελη(λ),Καλλιντερακη Δημ(λ), Μουρατίδη, Λεσι, Τσουρακη, Τεπετιδου, Γραμμενου, Καλλιντερακη Αναστ.

ΑΣ Περιστερι (Κουγιουμτζόγλου-Δροσινού): Τσάτουμα , Μιλη, Κασουριδου.Γλυνου, Σκεμπη, Ατεσογλου/ Παναγιωτοπουλου(λ), Κολιουλη(λ), Ζιωγα.,Γκριφισια, Στασινοπουλου, Κικριλη, Λαμπρου, Χρανιωτη

Διαιτητες : Παπασταμος Παναγιωτης, Διαμαντης Σταυρος, Πεσινογλου Κατερινα

Στον μικρό τελικό η ΓΣ Ηλιούπολης νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ (17-25,25-22,25-18,25-16) και κατέκτησε την τρίτη θέση.

giourda

Τους αγώνες παρακολούθησαν πλήθος κόσμου παράγοντες προπονητές διαιτητές και αθλητές, που με την παρουσία τους έδωσαν έντονο παλμό και ενίσχυσαν τις μικρές αθλήτριες στην προσπάθειά τους.

Επίσης τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους από το Δήμο Περιστερίου οι αντιδήμαρχοι κ.κ. Κασουρίδης Νίκος, Θεοδωράκος Τάσος και Καλιάφας Τάσος, από την ΕΟΠΕ παρευρέθηκαν ο ταμίας Κος Καβαλιεράκης Τάκης και ο πρώην διεθνής αθλητής και team manager εθν.ομάδων Γκιούρδας Μάριος, και από την ΕΣΠΕΔΑ ο γεν.γραμματέας Κος Χαλβατζής Νεκτάριος, ο ειδικός γραμματέας Κος Σαρατσόπουλος Ρωμύλος και το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου Κος Ιατρόπουλος Χάρης καθώς και η ΠΟΠ κοριτσιών ΕΣΠΕΔΑ Κα Φαρμάκη Κατερίνα, ενώ καθόλη τη διάρκεια διεξαγωγής του final 8 παρευρισκόταν η Ένωση έχοντας τη γενική εποπτεία των αγώνων, εκπροσωπούμενη από τον αντιπρόεδρο Κο Νίκο Δελαγραμμάτικα, τα μέλη κ.κ.Ιατρόπουλο, Κουφοπούλου και Νικολούζο και τον ειδ.γραμματέα Κο Σαρατσόπουλο.

Ευχαριστούμε όλους τους φιλάθλους που παρακολούθησαν τους αγώνες και συνέβαλαν στην  ομαλή διεξαγωγή τους.