09-03-2018 14:23

Εκπληκτική ανατροπή του ΑΟ Δεξαμενής στο Κουκάκι

Εκπληκτική νίκη για την γυναικεία ομάδα του ΑΟ Δεξαμενής κόντρα στον ΠΑΟ Κουκακίου, 4 στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος για την Τοπική Κατηγορία 2 Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ.

Σε ένα ματς-θρίλερ που διήρκεσε δυόμιση ώρες και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν με πολύ πίση και πάθος να γυρίσουν ένα χαμένο παιχνίδι, αφού το γηπεδούχο Κουκάκι προηγήθηκε αρχικά με 2-0 σετ, έχοντας όπλο το πολύ καλό σερβίς και την καλή υποδοχή..

Στο 3ο σετ η αλλαγή που έκανε ο προπονητής του ΑΟΔΜ κος Αρμάος (περασε τη Κοχλιού ακραία, την Τζώρτζη στη θέση της πασας και τη Βογιατζόγλου διαγώνια, με ταυτόχρονη αλλαγή των θέσεων) έδωσε άλλη πνοή στις «πράσινες» με αποτέλεσμα να επικρατήσει στα 2 επόμενα σετ. Σημαντικό στοιχείο που έφερε την ανατροπή ήταν η πίεση στο σέρβις και η κατακόρυφη άνοδο στην επίθεση της εκπληκτικής τριπλέτας, Φακίνου (τελείωσε το ματς με 17πόντους), Κοχλιού (19) και Σούρπη (16)

Στο πέμπτο σετ η Δεξαμενή είχε σταθερά το προβάδισμα και αν δεν ήταν ένα λάθος σφύριγμα του 2ου διαιτητή που παραλίγο να διαμορφώσει αποτέλεσμα (ανακάλυψε φιλέ-φάντασμα, με αποτέλεσμα η πρώτη ρέφερι που είχε δώσει αρχικά τον πόντο για την Δεξαμενή, υποχρεώθηκε να τον πάρει πίσω) στο 13-14, το παιχνίδι θα είχε τελειώσει αδιαμαρτύρητα.

Πέραν αυτών όμως τα κορίτσια ήταν αποφασισμένα κατόρθωσαν και πήραν τους δύο πόντους που χρειάζονταν για να τελειώσουν το τάι μπρέικ και τον αγώνα με τον πολύτιμο 2-3.

Απο το Κουκάκι ξεχώρισαν Βλάγκα, Μαυρογένη, Κίτσιου.

Τα σετ: ΠΑΟ Κουκάκι- ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης 2-3 (25-22, 25-16, 19-25, 21-25, 14-16)

Διαιτητές: Ε.Λιδωρικιώτη, Σ.Κουρπανίδης, Χ.Κώτσιας.

ΠΑΟ Κουκάκι (Κερκινές-Δεμπεγιώτη): Περάκη 2π. (2 άσοι), Βλάγκα 13 (5/23 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Μαυρογένη 15 (12/37 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Γεωργίου-Κίτσιου 15 (11/44 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κανδυλιάρη 10 (10/34 επ.), Ζαλαχώρη 1 (1 άσος), Παναγοπούλου (λ-57% υπ.) (Μαθιουδάκη 2 (1/2 επ., 1 άσος), Παρλά 8 (6/14 επ., 2 άσοι), Δρακουλάκου 6 (5/16 επ., 1 άσος), Χριστοφοράκη (λ-73% υπ.), Κιρμανίδου 3 (1/4 επ., 2 άσοι), Αδαμίδου 3 (3 άσοι)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης (Αρμάος): Φακίνου 17π. (15/31 επ., 2 άσοι, 57%υπ, 27% τελ), Βογιατζόγλου 9 (5/18 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ 64% υπ, 27% τελ), Μπέλση 4 (3/13 επ.,1 μπλοκ), Σούρπη 16 (8/16 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Εμμανουήλ 1 (1/5 επ.), Φουντουλίδη 1 (1 άσος), Πολίτη (λ- 62% υπ. 41% τελ) Κοχλιού 19 (11/29 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 58%υπ, 50%τελ), Σταματίου, Τζώρτζη 2 (2/3 επ.)

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της19ης Αγωνιστικής

ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου - ΑΟ Νηαρ Ηστ 3-0 ΑΟ (25-9, 25-21, 25-13)

ΔΑΣ Αραφήν  - ΑΟ Θρακομακεδόνων 0-3 (18-25, 23-25, 16-25)

ΟΠΕ Χαλκίδας - ΟΦ Γέρακα 3-0 (25-14, 25-12, 25-20)

ΕΣ Νέας Μάκρης - ΑΟ Καρέα 1-3 (16-25, 25-15, 21-25, 20-25)

ΠΑΟ Κουκακίου - AΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης 2-3 (25-22, 25-16, 19-25, 21-25, 14-16)

ΑΣ Σχολή Μωραϊτη - Αμαζόνες Αχαρνών 0-3 (24-26, 19-25, 12-25)